Niemcy nastawiają się na Chiny. Przesuwa się "zwrotnica w kierunku przyszłości"

Z kraju

TVN24Merkel ogłasza rok 2015 rokiem "partnerstwa w innowacji" z Chinami na targach CeBIT

W Hanowerze w niedzielę rozpoczęły się największe na świecie targi teleinformatyczne CeBIT. Kanclerz Niemiec Angela Merkel apelowała o współpracę z Chinami, zastrzegając, że warunkiem jest przestrzeganie zasad. Chiny są w tym roku krajem partnerskim targów.

- Przedsiębiorstwa i inwestorzy chcą wiedzieć, w jakich warunkach ramowych będą działali. Pragną obliczalności, solidności i równego traktowania różnych podmiotów w naszych krajach - powiedziała Merkel podczas uroczystego otwarcia targów w stolicy Dolnej Saksonii - Hanowerze.

Gospodarka 4.0

- Chcemy poprawić i zintensyfikować kooperację z Chinami w dziedzinie gospodarki 4.0 i bezpieczeństwa - zadeklarowała szefowa niemieckiego rządu. Chiński wicepremier Mai Kai oświadczył, że jego kraj jest gotowy do usunięcia wszelkich przeszkód utrudniających powstanie globalnego rynku. Opowiedział się za stworzeniem międzynarodowego systemu bezpieczeństwa w dziedzinie teleinformatycznej. Prezes Stowarzyszenia Firm Branży IT Bitcom Dieter Kempf ostrzegł niemieckich przedsiębiorców przed zwlekaniem z cyfryzacją ich firm. - Kto nie ustawi zwrotnic w kierunku przyszłości, ten szybko zniknie z rynku - powiedział Kempf.

Digitalizacja napędza

Tematem przewodnim tegorocznej edycji CeBIT jest digitalizacja i tworzenie sieci łączących maszyny i urządzenia zarówno w procesie produkcji, jak i w życiu codziennym. Bitcom przewiduje, że obroty w niemieckiej branży teleinformatycznej w tym roku wzrosną o 1,5 proc. do 155,5 mld euro. - Digitalizacja napędza rynek - powiedział agencji dpa szef Bitcom Kempf. Targi potrwają do najbliższego piątku.

Autor: mw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe