"Biznesowe Oscary" rozdane. Trafiły do ludzi, którzy zmieniają rzeczywistość

Z kraju

tvn24Gala rozdania Nagród Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

Laureatami Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta zostali: Jarosław Józefowicz (kategoria Sukces), Piotr Voelkel (Wizja i Innowacje) oraz Jarosław Kuba (Działalność Społeczna). Zwycięzcy otrzymali statuetki autorstwa Alexandry Wejchert oraz 100 tys. zł. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz 500 przedstawicielami świata biznesu, kultury i nauki.

Tu relacja z rozdania nagród

Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Dariusza Mioduskiego zdecydowała także o przyznaniu Nagrody Specjalnej, którą po raz pierwszy wręczono organizacji, a nie pojedynczej osobie. Otrzymało ją Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny.

Mecenasami nagród zostały w tym roku Adamed, Grupa ITI oraz Kulczyk Holding.

Laureaci

- Nagroda Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta ma na celu nie tylko docenienie dokonań, ale także wskazanie najlepszych wzorów do naśladowania. Tym bardziej mam przekonanie, że wybraliśmy właściwe osoby. Ludzi, którzy swoje sukcesy osiągnęli nie tylko dzięki talentom i umiejętnościom, ale także dzięki swojej postawie, chęci zmiany rzeczywistości i pozostawienia trwałego, życiowego dorobku - powiedział Dariusz Mioduski.

"Sukces"

Za podbicie świata produktami z Polski oraz dotarcie do milionów osób i skuteczne konkurowanie z globalnymi koncernami nagrodę w kategorii "Sukces" otrzymał Jarosław Józefowicz, wieloletni prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych SA. Kapituła przyznając nagrodę w tej kategorii wyróżniła Jarosława Józefowicza za determinację w dążeniu do celu, trafne decyzje biznesowe podejmowane na przestrzeni lat oraz umiejętność prowadzenia odpowiedzialnego biznesu na skalę międzynarodową. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, które zatrudniają łącznie 7,6 tys. osób, są producentem cenionych na całym świecie artykułów higienicznych oraz medycznych (bella, happy, seni, eva natura), które są sprzedawane poprzez 54 spółki w 17 krajach."Wizja i innowacja"Człowiek renesansu, który połączył swoją wizję biznesu, sztuki i edukacji. W kategorii "Wizja i Innowacja" Nagrodę Polskiej Rady Biznesu otrzymał Piotr Voelkel, twórca firmy z grupy VOX, która działa w branży wykończenia i aranżacji wnętrz. Piotr Voelkel jest także mecenasem wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych pozostających w bliskiej relacji z biznesem. Kapituła doceniła innowacyjny, kreujący nowe standardy, humanistyczny sposób prowadzeniu przez niego biznesu, a jednocześnie zaangażowanie w sferę praktycznej edukacji, w tym zawodowej. Piotr Voelkel jest m.in. założycielem School of Form – pierwszej w Polsce międzynarodowej uczelni wyższej projektowania w odpowiedzi na ludzkie potrzeby, współwłaścicielem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, a także inicjatyw edukacyjnych dla najmłodszych. Jego szkoły nie boją się praktycznej wiedzy i współpracy z biznesem, co podnosi wartość rynkową ich absolwentów, a przez to ich szanse na rozwój kariery."Działalność społeczna"Nagrodę w tej kategorii przyznano Jarosławowi Kubie związanemu ze Stowarzyszeniem "Bałt". Jak argumentowała Kapituła "pokonał apatię i strukturalne bezrobocie przywracając ludziom wiarę we własne możliwości". Jarosław Kuba od wielu lat działa społecznie na terenie województwa świętokrzyskiego. Kiedy w regionie zapanowało strukturalne bezrobocie i 13 tys. osób straciło pracę, postanowił wraz grupą podobnych sobie zapaleńców przywrócić do życia dinozaury, aby w ten sposób odmienić oblicze swojego regionu. Kapituła zdecydowała o przyznaniu mu nagrody w kategorii ”Działalność Społeczna” doceniając wagę zainicjowanych przez stowarzyszenie przemian społeczno-ekonomicznych. W wyniku działań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie „Bałt” mieszkańcy gminy własnymi siłami stworzyli od podstaw największe centrum rozrywki w Polsce (m.in. Park Jurajski), a gmina stała się atrakcją turystyczną odwiedzaną przez ponad 500 tysięcy turystów rocznie. - To właśnie tacy ludzie powinni wytyczać szlaki i wskazywać kierunki swoim następcom, młodym, zdolnym, przedsiębiorczym Polakom” – powiedział Dariusz Mioduski.Nagroda Specjalna

Jarosław Józefowicz, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SAnagrodaprb.pl
Jarosław Józefowicz laureatem nagrody w kategorii „Sukces”tvn24
Piotr Voelkel, VOX Sp. z o.o.nagrodaprb.pl
Piotr Voelkel laureatem nagrody w kategorii „Wizja i innowacje”tvn24
Jarosław Kuba, Stowarzyszenie "Bałt"nagrodaprb.pl/
Jarosław Kuba laureatem nagrody w kategorii „Działalność Społeczna”tvn24

Przyznano ją Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny za doprowadzenie do powstania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a w szczególności, za pozyskanie środków i stworzenie stałej wystawy pt. „1000 lat historii Żydów polskich”. Jak podkreślano, również za modelową współpracę między stroną publiczną, prywatnymi darczyńcami oraz organizacjami społecznymi.

Stowarzyszenie z powodzeniem wdrożyło nowatorskie rozwiązania w partnerstwie publiczno-prywatnym – gdzie idea obywatelska znalazła wsparcie miasta stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizacja ta zgromadziła niebagatelną kwotę 160 mln złotych, aby stworzyć wystawę unikalną w skali światowej i znaną na całym świecie.

Nagrodę w imieniu stowarzyszenia odebrał Piotr Wiślicki.

Nagrodę specjalną otrzymuje Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historycznytvn24

Pozostali finaliści

W kategorii "Sukces":Leszek Gierszewski, Drutex S.A. – założyciel firmy, która zaczynała od produkcji siatek ogrodzeniowych, doniczek i gwoździ, a dziś jest europejskim liderem branży stolarki okiennej. Produkuje ponad 5000 okien na dobę, zatrudnia ponad 2000 osób.Adam Góral, Asseco Poland SA – prezes największej polskiej firmy informatycznej liczącej się także na rynku globalnym. Notowana na giełdach w USA i Tel Aviwie grupa Asseco działa w ponad 40 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 17000 osób.Igor Klaja, OTCF sp. z o.o. – twórca marki 4F i założyciel firmy będącej producentem i importerem odzieży oraz akcesoriów sportowych. Firma w ciągu kliku lat szturmem zdobyła trudny rynek, odnosząc sukcesy nie mniejsze niż polscy olimpijczycy będący ambasadorami marki.W kategorii "Wizja i Innowacja": Mariusz Ciepły, LiveChat SA - twórca polskiego producenta oprogramowania komunikacyjnego dla biznesu działającego "w chmurze", z którego korzysta już ponad 10 tys. klientów korporacyjnych w 120 krajach świata. Firma notowana na GPW w Warszawie jest jedną z trzech największych na świecie w swojej branży.Marek Dziubiński, Medicalgorithmics – współtwórca założonej w 2005 roku spółki, która produkuje PocketECG - zaawansowane technologicznie, kieszonkowe urządzenie do zdalnej diagnostyki zaburzeń pracy serca. Notowana na GPW w Warszawie firma sprzedaje swoje rozwiązania w 90 proc. do USA.W kategorii "Działalność Społeczna":Paula Bruszewska, Social Wolves – Prezes fundacji, która jest organizatorem akcji „Zwolnieni z Teorii”. Jest to pierwsza w Polsce zespołowa, pozaszkolna olimpiada projektów społecznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W minionym roku ponad 7000 młodych Polaków z ponad 1000 szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęło własne projekty.Ks. Jan Kaczkowski, Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio - organizator i dyrektor hospicjum oraz licznych projektów z nim związanych, doktor nauk teologicznych, bioetyk, vloger, osobowość i autorytet. Jego hospicjum stanowi wzorzec i punkt odniesienia dla innych placówek pod względem jakości i przyjazności pacjentom oraz ich rodzinom. Jest też inicjatorem angażowania w wolontariat hospicyjny tzw. trudnej młodzieży i osób skazanych, co zostało uznane za najbardziej innowacyjny projekt resocjalizacyjny w Europie i nagrodzone przez Radę Europy Kryształową Wagą Wymiaru Sprawiedliwości.

Leszek Gierszewski, Drutex S.A. nagrodaprb.pl/
Adam Góral, Asseco Poland SAnagrodaprb.pl/
Igor Klaja, OTCF sp. z o.o.nagrodaprb.pl
Mariusz Ciepły, LiveChat SAnagrodaprb.pl
Marek Dziubiński, Medicalgorithmics nagrodaprb.pl
Paula Bruszewska, Social Wolves - prezes fundacji, która jest organizatorem akcji "Zwolnieni z Teorii"nagrodaprb.pl/
Ksiądz Jan Kaczkowski, Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pionagrodaprb.pl/

"Biznesowe Oscary"

Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta to jedne z najbardziej prestiżowych nagród biznesowych w Polsce. Przyznawane są ludziom, którzy poprzez swoją działalność w sposób trwały i skuteczny zmieniają na lepsze otaczający nas świat. Osiągają to poprzez swoją działalność biznesową, naukową lub społeczną. Kandydatów do „biznesowych Oscarów”, jak często określa się przyznawane od czterech lat Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, zgłaszało kilkaset opiniotwórczych Instytucji Nominujących z całego kraju. Nominacje kandydatów do Nagrody za pośrednictwem strony internetowej http://nagrodaprb.pl zgłaszać mogły także osoby prywatne. Jan Wejchert to jeden z najwybitniejszych polskich przedsiębiorców. Współtwórca Grupy ITI, współzałożyciel Polskiej Rady Biznesu. – Pełen pasji lider, niekonwencjonalny wizjoner, nieafiszujący się swoją działalnością filantrop – tak o Janie Wejchercie mówią partnerzy, współpracownicy i przyjaciele. Nagroda Polskiej Rady Biznesu jego imienia, odzwierciedla to, co Jan Wejchert cenił najbardziej - wartości, jakimi kierował się w życiu i zasady, które przyświecały mu w działalności zawodowej. Polska Rada Biznesu została założona w kwietniu 1992 roku przez prezesów i właścicieli największych firm działających w Polsce. Ideą przyświecającą powołaniu Polskiej Rady Biznesu było stworzenie apolitycznej instytucji zrzeszającej przedstawicieli najbardziej znaczących podmiotów gospodarczych. Dotychczasowi Laureaci Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta: 2014Tomasz Zaboklicki – PESA BydgoszczWłodzimierz Strupiński - Instytut Technologii Materiałów ElektronicznychJolanta Czernicka-Siwecka - "Fundacja Iskierka" 2013Paweł Buszman - American Heart of PolandWojciech Sobieraj - Alior BankMariusz Andrukiewicz - Stowarzyszenie "Być Razem”Rafał Brzoska - Integer.pl S.A 2012Wojciech Inglot - Inglot CosmeticsAdam Kiciński - CD Projekt Redks. Jacek Stryczek - "Szlachetna Paczka"

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Raporty: