Polacy polubili jabłka. Przez rosyjskie embargo?

Z kraju

sxc.huPolacy zjedli o 20 proc. więcej jabłek

Do apetytu sprzed dekady jeszcze sporo brakuje, ale branża mówi o dwucyfrowym wzroście sprzedaży i szansach na znacznie lepszy wynik – donosi "Puls Biznesu".

Kiedyś do jabłek byliśmy przyzwyczajeni znacznie bardziej. Przed dekadą spożywaliśmy ich średnio 23 kg rocznie. W 2013 r.- już tylko 14 kg, ale w zeszłym - według szacunków branży - 20 proc. więcej. Na tym krajowy potencjał w kraju się nie kończy - uważają sadownicy i handlowcy.

Efekt embarga

Prawdziwy jabłkowy szał trwał przez pierwsze miesiące rosyjskiego embarga, które obowiązuje od sierpnia 2014 r.

- Do sieci, z którymi handlujemy od lat, sprzedaliśmy w sierpniu i wrześniu 30-40 proc. więcej - mówi Zbigniew Chołyk, prezes Zrzeszenia Producentów Owoców Stryjno-Sad. W sumie w ciągu pół roku na rynek krajowy dostarczył 20 proc. więcej. - O wynikach tej skali słychać też wśród innych grup sadowników - dodaje Zbigniew Chołyk.

Zdrowy tryb życia

- Widzimy potencjał wzrostu sprzedaży dzięki kampaniom promującym zdrowy tryb odżywania oparty na spożywaniu warzyw i owoców oraz kreowaniu mody wśród młodzieży szkolnej na spożywanie zdrowych przekąsek - mówi Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji w Auchan Polska.

Rosja uderza w polskie jabłka. Jak wygląda nasz eksport owoców i warzyw? TVN24 BiS

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu