Rostowski: Cipras upokorzył własny naród. Ale ten kompromis to wielki sukces Merkel i Tuska

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatRostowski: Cipras upokorzył własny naród

- To jest dramatyczne upokorzenie rządu i narodu greckiego - powiedział w programie "Świat" Jacek Rostowski o porozumieniu w sprawie rozpoczęcia rozmów o nowym programie pomocy dla Grecji. Jak dodał były minister finansów, ten kompromis jest dobry dla Europy i jest wielkim sukcesem Donalda Tuska oraz Angeli Merkel.

Porozumienie zapewnia na jakiś czas stabilność, ład i spokój gospodarczy w Europie, dlatego to jest sukces Donalda Tuska. Jednocześnie jest to ewidentne i dramatyczne upokorzenie rządu i narodu greckiego. To również 90 proc. sukces Niemiec - zaznaczył gość Jolanty Pieńkowskiej.

Pożyczka dla Grecji bezpieczna

Były wicepremier zwrócił uwagę, że premier Cipras zamiast przyjąć lepsze warunki dwa tygodnie temu, rozpisał referendum, w którym namawiał do odrzucenia warunków wierzycieli, a dwa tygodnie później zaakceptował gorsze propozycje.

- Trudno sobie wyobrazić bardziej dramatyczne upokorzenie jego i jego rządu - powtórzył Rostowski. Jak zauważył, od Greków wymaga się bardzo dużo, więc nie ma obaw, że pieniądze, jakie mają dostać w zamian za reformy zostaną zmarnowane.

- Aby dostać pieniądze, muszą przeprowadzić wiele reform do środy. Nigdy nie było tak rygorystycznego podejścia. Wydaje się, że te pieniądze są bezpieczne. Ten pakiet jest tak skonstruowany, że Grekom będzie bardzo trudno uzyskać pieniądze, a nie dotrzymać swoich zobowiązań - podkreślił gość programy "Świat". Według niego ważniejszą kwestią jest to, czy uzgodnienia z Brukseli pozwolą Grecji wyjść z długotrwałej i bardzo głębokiej depresji gospodarczej i czy pozwolą Grecji zacząć się rozwijać.

- Powinniśmy sobie powiedzieć jasno, że to jest dla wszystkich krajów świata lekcja poglądowa, pokazująca do czego prowadzi nieodpowiedzialny populizm i niefrasobliwość jeżeli chodzi o finanse publiczne - powiedział Rostowski.

Program "Świat" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.20.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Raporty: