TVN24 Biznes | Z kraju

Rośnie liczba alimenciarzy. Dług rekordzisty wynosi ponad 600 tysięcy złotych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Co z ojcami, którzy płacą alimenty, a w tej chwili stracili dochód?
Co z ojcami, którzy płacą alimenty, a w tej chwili stracili dochód?TVN24
wideo 2/4
TVN24Co z ojcami, którzy płacą alimenty, a w tej chwili stracili dochód?

Już 282 tysiące osób nie płaci alimentów, ich zaległości wzrosły do 11,4 miliarda złotych - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor na koniec maja 2020 roku. W czerwcu do bazy danych trafiło kolejnych 2261 dłużników alimentacyjnych.

"Niepłacenie alimentów to jedno z najczęściej krytykowanych zjawisk w Polsce i problem budzący wiele negatywnych emocji. Niestety coraz większe grono rodziców, mimo prawnego obowiązku, rezygnuje z opłacania świadczenia alimentacyjnego na rzecz swego potomstwa" - napisano w komunikacie.

Dodano, że "choć w Polsce działa Fundusz Alimentacyjny, tylko jedna trzecia uprawnionych spełnia kryteria pozwalające na otrzymanie takiej pomocy od państwa", a "pozostali muszą radzić sobie sami".

"Nie jest niczym zaskakującym, że na zjawisku niealimentacji najbardziej cierpią dzieci, które nie są winne takiego stanu rzeczy. Szacuje się, że blisko milion z nich nie otrzymuje od swoich rodziców alimentów, mimo sądowego orzeczenia o takim obowiązku" - czytamy.

Przyrost dłużników alimentacyjnychmeida.bik.pl

Coraz więcej zgłoszeń

"Czas pandemii nie spowodował zmniejszenia się liczby tych zgłoszeń. W pierwszym półroczu tego roku gminy dopisały prawie 14 tys. nowych dłużników alimentacyjnych. Liczba ta jest porównywalna do analogicznego okresu z ubiegłego roku. W czerwcu do bazy dłużników trafiło 2261 alimenciarzy" - podano.

Problem długów alimentacyjnych dotyka całej Polski, ale najbardziej doskwiera opiekunom dzieci z województw: śląskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego - w każdym z nich zadłużenie przekracza miliard złotych.

Niechlubne rekordy

Według danych BIG to mężczyźni stanowią przytłaczającą większość dłużników alimentacyjnych - 94 proc. Średni dług na osobę w kraju przekracza już 40 tys. zł, a w dziesięciu województwach jest jeszcze wyższy.

Zaległości rekordzistów są znacznie wyższe. Na pierwszym miejscu jest 49-letni mieszkaniec Mazowsza z długiem wynoszącym 640 tys. zł, drugą i trzecią pozycję niechlubnego rankingu zajmują 42- i 41-letni ojcowie z Wielkopolski, zadłużeni wobec dzieci na 590 tys. zł i 575 tys. zł - czytamy.

Dłużnicy alimentacyjni - statystykamedia.bik.pl

Postrzeganie dłużników alimentacyjnych

Powołując się na badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych, BIG wskazuje, że o ile "zwykli" dłużnicy nie cieszą się sympatią i szacunkiem w oczach innych, to dłużnicy alimentacyjni budzą niechęć, odrazę i powszechnie deklarowane potępienie.

- Zobowiązania alimentacyjne mają wyjątkowy charakter, wynikający ze szczególnego kontekstu społeczno-psychologicznego i emocjonalnego leżącego u ich podstaw - wskazał, cytowany w komunikacie, Roman Pomianowski ze Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonym.

Dodał, że fundamentalny jest problem relacji między dwiema stronami tego konfliktu oraz silne emocje z tym związane – poczucie krzywdy, żal, złość, które utrudniają znalezienie konstruktywnego rozwiązania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Inne firmy

W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników. BIG InfoMonitor to jedna z prywatnych firm, która, działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

Oprócz niego na rynku funkcjonują jeszcze Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości