Przegląd prasy: Ceny prądu przygniatają przemysł

Z kraju

Ekspert o możliwych podwyżkach cen prąduTVN24 BiS
wideo 2/3

Eksperci przewidują, że hurtowe ceny energii elektrycznej w kolejnych latach będą dalej rosły. To fatalna informacja dla firm, które muszą się liczyć z utratą konkurencyjności - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta, prąd z dostawą na przyszły rok kosztuje już na Towarowej Giełdzie Energii ponad 250 zł za megawatogodzinę. Gdyby firma chciała kupić dziś energię potrzebną jej na cały 2019 roku, to musiałaby liczyć się z wydatkami o około 50 procent wyższymi niż przed rokiem.

Wynika to między innymi z rosnących cen węgla, na którym oparta jest polska energetyka, a także z wysokiego wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które przekroczyły w ostatnich dniach 20 euro za tonę, choć przed rokiem kosztowały zaledwie 5 euro - czytamy w artykule.

Dalsze podwyżki?

- Obawiam się, że te czynniki mogą utrzymywać ceny energii na wysokich poziomach także w kolejnych latach - mówi "Rz" Paweł Puchalski, analityk DM BZWBK.

Jego zdaniem "energochłonne firmy powinny przygotować się na czarny scenariusz, czyli utrzymywanie się wysokich cen prądu lub ich dalsze podwyżki". Dla firm droższy prąd oznacza utratę konkurencyjności. W pierwszym półroczu Polska miała wyższe hurtowe ceny prądu niż kraje ościenne - informuje "Rzeczpospolita".

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock