Przegląd prasy. Wysokie koszty wypadków polskich kierowców za granicą

Z kraju

Jak obniżyć cenę polisy OC? tvn24bis
wideo 2/5

1,18 miliarda złotych kosztowały ubezpieczycieli wypadki polskich kierowców za granicą - wynika z danych Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), do których dotarła „Rzeczpospolita".

Rośnie liczba wypadków i kolizji spowodowanych przez polskich kierowców poza naszym krajem. W zeszłym roku doszło do 65,2 tys. zdarzeń, które kosztowały ubezpieczycieli 1,18 mld złotych.

Coraz więcej

To więcej niż w 2016 roku, kiedy koszty sięgnęły 1,01 mld złotych oraz zdecydowanie więcej niż w 2015 roku - wówczas wyniosły one 846 mln złotych. Jak podaje "Rz", za te wypadku płacą ubezpieczyciele, czyli w praktyce kierowcy płacący składki OC. W zeszłym roku towarzystwa wypłaciły łącznie z OC komunikacyjnego 8,6 mld złotych. Oznacza to, że jedna ósma wszystkich odszkodowań to konsekwencje zdarzeń za granicą. A jeśli rosną wypłaty, to konsekwencją są też podwyżki stawek.

Dlaczego?

To efekt między innymi rosnącej mobilności naszych rodaków. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec 2016 roku za granicą na terenie Europy przebywało 2,515 miliona Polaków. A to o 5 procent więcej niż rok wcześniej.

Rośnie też nie tylko liczba osób wyjeżdżających do pracy za granicę, ale też spędzających urlop poza Polską.

Autor: msz//dap / Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock