Polska kupuje ropę z Arabii Saudyjskiej? Rosyjski minister: ich wejście na europejski rynek to wyzwanie

Z kraju

ShutterstockOkoło 40 proc. rosyjskiego eksportu ropy - około 100 mln ton rocznie - trafia na północ Europy, co czyni z tego regionu najważniejszego odbiorcę surowca gatunku Urals

Rosja uważa wejście Arabii Saudyjskiej na rynek naftowy Europy za wyzwanie - oświadczył w środę minister energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandr Nowak.

- Rynki naftowe są globalne. Każdy kraj ma prawo sprzedawać, dokąd zechce. To konkurencja. Toczy się ostra konkurencja. Widzimy, że Arabia Saudyjska realizuje swoją strategię uczestnictwa w konkurencji na rynku naftowym. Wszyscy powinni być gotowi - powiedział Nowak, którego cytuje agencja Reutera w swym serwisie rosyjskojęzycznym.

Sensacyjna decyzja

Poprzedniego dnia agencja przekazała wypowiedź prezesa koncernu naftowego Rosnieft Igora Sieczyna, który oznajmił, że Arabia Saudyjska, największy producent ropy naftowej na świecie, rozpoczęła dostawy surowca do Polski przez port w Gdańsku. Sieczyn, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników prezydenta Władimira Putina, również zarzucił Saudyjczykom stosowanie dumpingu cenowego. - Arabia Saudyjska po raz pierwszy weszła na rynek Polski z dostawami surowca przez Gdańsk - ogłosił szef Rosnieftu, największego koncernu naftowego w Rosji.

Sieczyn nie sprecyzował, jaka była wielkość dostaw saudyjskiej ropy do Polski, gdzie konkuruje ona z surowcem z Rosji. Zauważył jedynie, że cena arabskiej ropy jest niższa od ceny rosyjskiego surowca gatunku Urals. - (Arabia Saudyjska) stosuje strategię cen dumpingowych, co jest także elementem zmian światowych cen (ropy) - powiedział prezes Rosnieftu. Źródło Reutera przekazało, że Polska odebrała co najmniej trzy partie saudyjskiego surowca; pierwszą - 21 września.

Ropa do Europy

Agencja odnotowała, że ropa z Arabii Saudyjskiej pojawiła się w Unii Europejskiej na tle coraz większych rozbieżności między Moskwą i Rijadem w sprawie Syrii, gdzie Rosja atakuje z powietrza powstańców, popieranych przez USA i Saudyjczyków. Nowak poinformował, że Rosja 21 października w Wiedniu weźmie udział w naradzie Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i krajów dostarczających ten surowiec, ale nie będących członkami kartelu. Około 40 proc. rosyjskiego eksportu ropy - około 100 mln ton rocznie - trafia na północ Europy, co czyni z tego regionu najważniejszego odbiorcę surowca gatunku Urals. Reuter zauważył, że rosyjska ropa już zaczęła tracić pozycje na europejskim rynku z powodu napływu tańszych gatunków z Bliskiego Wschodu, a pojawienie się Arabii Saudyjskiej grozi zaostrzeniem konkurencji i dalszym spadkiem cen. Według rosyjskiego dziennika gospodarczego "RBK" w 2014 roku Rosja dostarczyła do Polski 29,4 mln ton ropy i produktów naftowych na sumę około 14,6 mld dolarów; udział rosyjskich dostawców w polskim rynku naftowym w ubiegłym roku wynosił 73,45 proc.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock