Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Rząd zapowiada jednorazowe świadczenie

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
"Cała Polska jest z wami, wierzymy w was". Przekaz dla Ukraińców od Polaków
"Cała Polska jest z wami, wierzymy w was". Przekaz dla Ukraińców od PolakówTVN24
wideo 2/6
TVN24"Cała Polska jest z wami, wierzymy w was". Przekaz dla Ukraińców od Polaków

Rząd w poniedziałek ma się zająć projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Wstępnie fundusz specjalny przewidziany w projekcie zakłada koszt pomocy w wysokości około 8 miliardów złotych - powiedział w Radiu Plus szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Chodzi o projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, który przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projektem w poniedziałek ma zająć się Rada Ministrów. Następnie, według zapowiedzi, projektem ma zająć się Sejm na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu.

O koszt pomocy dla obywateli Ukrainy w poniedziałek w Radiu Plus był pytany szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber. - Wstępnie fundusz specjalny, który będzie powołany, zakłada, że około 8 miliardów złotych ta pomoc będzie kosztowała, która jest założona w ustawie na dwa miesiące, jeżeli chodzi o zapewnienie wyżywienia, noclegów i wszystkich rzeczy z tym związanych. Plus oczywiście, co się wiąże z dostępem do rynku pracy, bo to jest najważniejsze, także pomoc medyczna, także świadczenia społeczne, także kwestie, choćby edukacji - powiedział Schreiber.

Projekt ma wprowadzić również jednorazowe zasiłki w wysokości 300 zł. Minister był dopytywany o to, czy wypłacanie uchodźcom z Ukrainy świadczeń w wysokości 300 zł będzie zależne od tego, czy będzie to jedna osoba, czy cała rodzina. Schreiber powiedział, że "nie ma rozróżnienia", jest 300 zł dla każdego w ramach tych założonych środków. Dodał, że jest to jednorazowe świadczenie.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy - projekt ustawy

Założenia projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy opublikowano w ubiegłym tygodniu w wykazie prac legislacyjnych rządu. Przewidziane w nim rozwiązania dotyczą m.in. pracy, kształcenia i legalności pobytu Ukraińców w Polsce, a także utworzenia rezerwy celowej na finansowanie niesionej im pomocy.

Jak napisano, "projekt ustawy ma na celu stworzenie szczególnej regulacji prawnej zapewniającej doraźną podstawę prawną do legalnego pobytu cudzoziemcom, w szczególności posiadającym obywatelstwo Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i wjechali, posiadając stosowne uprawnienie wjazdowe, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

Projektowana regulacja - jak wyjaśniono - ustanowi szczególne zasady zalegalizowania pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z rosyjską inwazją. Określi również szczególne zasady powierzenia pracy obywatelom Ukrainy przebywającym legalnie w Polsce, a także przedłużania okresów ich legalnego pobytu w Polsce i wydanych im dokumentów.

Projekt wprowadzi też "szczególne regulacje dotyczące kształcenia, wychowania i opieki dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, w tym wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych w tym zakresie".

Przewiduje także szczególne zasady organizacji i funkcjonowania uczelni w związku z zapewnianiem miejsc na studiach dla obywateli Ukrainy. Określi ponadto niektóre uprawnienia obywateli polskich i obywateli Ukrainy będących studentami, nauczycielami akademickimi lub pracownikami naukowymi wjeżdżającymi z terytorium Ukrainy.

Projektowana specustawa wprowadzi również przepisy dotyczące pomocy udzielanej Ukraińcom przez wojewodów. Utworzy też nową rezerwę celową na finansowanie wydatków w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy.

Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek, że od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 1 067 000 osób. 

PAP/Maciej Zieliński

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości