Polski rynek pracy a uchodźcy z Ukrainy. "700 tysięcy osób jest w stanie znaleźć u nas pracę"

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
"Cała Polska jest z wami, wierzymy w was". Przekaz dla Ukraińców od Polaków
"Cała Polska jest z wami, wierzymy w was". Przekaz dla Ukraińców od PolakówTVN24
wideo 2/6
TVN24"Cała Polska jest z wami, wierzymy w was". Przekaz dla Ukraińców od Polaków

Polski rynek pracy w sześć miesięcy może wchłonąć około pół miliona pracowników, a kolejne 200 tysięcy na dalszym etapie - stwierdził założyciel firmy Personnel Service Krzysztof Inglot. Dodał, że specustawa to furtka do rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy. 

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy - projekt ustawy

- Przyjęcie specustawy, która wprowadza szybką i uproszczoną ścieżkę zatrudniania obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną to najlepsze rozwiązanie. Zaraz po zapewnieniu uchodźcom pomocy między innymi medycznej, transportu czy zakwaterowania to właśnie praca jest niezbędnym elementem, który da tym ludziom namiastkę normalnego życia i szansę na zabezpieczenie swojego losu - stwierdził w poniedziałek założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot.

Zwrócił on uwagę, że od teraz każdy obywatel Ukrainy, który po 24 lutego br. wjechał legalnie do Polski i chce w niej zostać, może przybywać w naszym kraju przez 18 miesięcy. Nie dotyczy to osób posiadających zezwolenia na pobyt stały czy status uchodźcy.

Polski rynek pracy a uchodźcy z Ukrainy

- Realnie nasz rynek pracy jest w stanie w ciągu sześciu miesięcy wchłonąć około pół miliona pracowników, a kolejne 200 tysięcy na dalszym etapie. Stąd w sumie 700 tysięcy osób jest w stanie znaleźć u nas nie tylko schronienie, ale też pracę - ocenił założyciel Personnel Service.

Krzysztof Inglot dodał, że w trakcie pobytu zostanie takim osobom przyznany numer PESEL oraz utworzony zostanie profil zaufany. Legalny pobyt na 18 miesięcy daje też możliwość podjęcia zatrudnienia bez dodatkowych wymogów np. rejestracji oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy czy zezwolenia na pracę. Pracodawca będzie za to zobowiązany do elektronicznego zawiadomienia wskazanego organu w ciągu 7 dni od rozpoczęcia pracy, że taką osobę zatrudnił.

- Przedsiębiorców, którzy mogą i chcą zaoferować pracę osobom z Ukrainy, w tym głównie kobietom, jest coraz więcej. Wspólnie z Pracodawcami RP wystosowaliśmy apel do firm, żeby informowały o wolnych wakatach i każdego dnia zgłaszają się do nas nowi pracodawcy. Wiemy, że osoby z Ukrainy, w tym głównie kobiety, znajdą zatrudnienie między innymi w centrach logistycznych do obsługi e-commerce czy w szpitalach na stanowiskach pomocniczych - stwierdził Inglot.

Zaznaczył również, że zbliża się nowy sezon dla sektora HoReCa, zaraz wystartuje też turystyka. Osoby niewykwalifikowane bądź bez doświadczenia zawodowego mogą również szukać pracy w firmach ochroniarskich i sprzątających, które narzekają na deficyty.

Personnel Service S.A. to spółka wyspecjalizowana w rozwiązaniach HR. Główne obszary działania to rekrutacje pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce, outsourcing, praca tymczasowa, a także rekrutacje stałe i specjalistyczne dla branż IT i medycyna.

PAP/Maciej Zieliński

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości