Jak rosyjska inwazja na Ukrainę wpłynęła na rynek pracy w Polsce? Raport

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Ponad milion cudzoziemców ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, 42 procent firm miało w swojej załodze kadrę ze Wschodu i 786 tysięcy powiadomień o zamiarze powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy - to tylko niektóre liczby, które pokazują, jaki wpływ na rynek pracy w Polsce miała rosyjska agresja na Ukrainę.

Personnel Service podsumował rok od wybuchu wojny w Ukrainie w liczbach. Najważniejsze statystyki zostały podzielone na trzy najważniejsze rozdziały, czyli Ukraińcy w Polsce, rynek pracy oraz zażyłość między narodami. "Nikt nie spodziewał się, że wydarzy się taka tragedia, której skalę mogliśmy w Polsce wyraźnie zobaczyć. Jako naród stanęliśmy na wysokości zadania oferując pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Liczby mówią same za siebie" - stwierdził Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy i założyciel Personnel Service.

Powiatowy Urząd Pracy w PoznaniuUM Poznań

Rosyjska inwazja na Ukrainę - Ukraińcy w Polsce

"10 mln przekroczeń granicy odnotowała Straż Graniczna w kierunku Polski od 24 lutego. Początkowo nawet 140 tys. osób przekraczało granicę każdego dnia. Przez cały styczeń i luty te liczby utrzymują się na poziomie ok. 20 tys. osób dziennie. Ostatni odczyt przekraczający 30 tys. zanotowano 25 grudnia 2022 roku (32,6 tys.)" - napisano w raporcie.

Wskazano, że "2,3 mln Ukraińców przebywa w Polsce", przy czym "ta statystyka obejmuje zarówno osoby, które przebywały w naszym kraju przed wybuchem wojny, jak i uchodźców, którzy przekroczyli granicę Polski po 24 lutego". "Z ostatnich danych ZUS wynika, że w styczniu br. w rejestrach PESEL znajdowało się ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy, 46 proc. z nich stanowiły kobiety w wieku aktywności ekonomicznej, a ok. 40 proc. dzieci w wieku szkolnym. Ukraińców, którzy przybyli do Polski przed wojną, było w rejestrach ZUS ok. 775 tys." - podano.

Co daje Ukraińcom polski PESEL?Marcin Bielecki/PAP

"10 proc. Ukraińców planuje przenieść się do Polski na stałe w ciągu najbliższych kilku lat" - wskazano w opracowaniu. Dodano, że "częściej plan osiedlenia się w Polsce na stałe mają mężczyźni – 11 proc. vs. 8 proc. kobiet" i "głównie są to osoby od 36. do 50. roku życia (14 proc.) oraz pracownicy, którzy byli w Polsce co najmniej trzy razy (13 proc.)".

Wojna na Ukrainie a rynek pracy w Polsce

"786 tys. powiadomień o zamiarze powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy wydano w 2022 roku" - podał Personnel Service. Dodał, że "to specjalny instrument wprowadzony na mocy specustawy po wybuchu wojny, który miał ułatwiać dostęp do rynku pracy i to się udało". "Ukraińcy najczęściej znajdowali zatrudnienie w branży usługowej, hotelarskiej, produkcyjnej, HoReCa czy e-commerce" - dowiadujemy się z raportu.

W opracowaniu podano ponadto, że "42 proc. przedsiębiorstw w Polsce w listopadzie 2022 roku miało w swojej załodze kadrę ze Wschodu" i jest "to wzrost o 8 pp. w porównaniu do lutego 2022 roku i o aż 14 pp. więcej w porównaniu do edycji z 2021 roku". "Najwięcej pracowników z Ukrainy znajdziemy w firmach zatrudniających ponad 250 osób – już 57 proc. z nich ma w załodze kadrę ze Wschodu. W przypadku średnich firm 45 proc. deklaruje zatrudnianie Ukraińców, a w małych co czwarta. Pracownicy z Ukrainy najczęściej są zatrudniani na stanowiskach niższego szczebla – wskazało tak 57 proc. firm" - napisano.

"1 mln 63 tys. cudzoziemców było ubezpieczonych w ZUS w grudniu 2022 roku. To wzrost od stycznia o 191,7 tys. Ta liczba rośnie systematycznie od dekady. W 2012 roku nieco ponad 93 tys. cudzoziemców było zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Rok później przebiliśmy granicę 100 tys., by w 2018 roku osiągnąć liczbę ponad 569 tys. ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Do miliona zbliżyliśmy się w 2021 roku, bo zamknęliśmy rok z 975 tys. osób bez polskiego obywatelstwa w naszym systemie ZUS, a już w 2022 roku ta granica została przekroczona. Oczywiście największą liczbę ubezpieczonych w ZUS stanowią Ukraińcy" - wskazała firma Personnel Service.

Podała też, że "20 tys. działalności gospodarczych zostało założonych przez Ukraińców w Polsce". "Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w 2022 roku Ukraińcy założyli ok. 16 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych oraz 4 tys. spółek z udziałem kapitału ukraińskiego" - napisano w podsumowaniu.

Stosunki polsko-ukraińskie

"88 proc. Ukraińców ma pozytywne nastawienie do Polski i Polaków. Do pozytywnego nastawienia względem Polski i Polaków przyznają się zwłaszcza kobiety (91 proc. vs. 85 proc. mężczyzn) - poinformował Personnel Service. Według firmy "to nie jest zaskoczenie, jeżeli spojrzymy, że to głównie kobiety po wybuchu wojny przekraczały granicę z Polską i szukały schronienia dla siebie i swoich bliskich".

"40 mld zł wydała Polska na pomoc Ukrainie w 2022 roku – wynika z danych OECD. To najwięcej z wszystkich europejskich krajów" - podano w opracowaniu.

Dodano, że "61 proc. Polaków kupuje ukraińskie produkty i usługi, bo chcą pomóc" i "choć ta skala pomocy jest teraz inna niż na początku wojny, nadal robimy co możemy". "Ten początkowy zryw serca był związany m.in. z tym, że przybyły do nas kobiety i dzieci oraz osoby starsze, czyli osoby najbardziej bezbronne. To wyzwoliło gigantyczny gest pomocy. I o ile nasze pozytywne uczucia wobec ukraińskiego społeczeństwa nie zmieniły się to intensywność pomocy z biegiem czasu uległa zmianie i dostosowała się do obecnego statusu wojny" - napisano w podsumowaniu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości