Wysyp firm z rosyjskim i białoruskim kapitałem. Posłowie o "cichym przyzwoleniu rządu PiS"

Źródło:
TVN24 Biznes
Minister Adamczyk o zniesieniu opłat na autostradach w Polsce
Minister Adamczyk o zniesieniu opłat na autostradach w Polsce
wideo 2/5
Minister Adamczyk o zniesieniu opłat na autostradach w Polsce

W Polsce nadal są rejestrowane firmy z rosyjskim i białoruskim kapitałem. Najwięcej z nich prowadzi działalność w sektorze transportu drogowego towarów - tak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Infrastruktury. Posłowie Polski 2050 napisali, że "ciche przyzwolenie rządu PiS na ten proceder sprzyja wypychaniu polskich firm z rynku".

Interpelację w sprawie rejestracji firm transportowych z Rosji i Białorusi w Polsce i ich wpływu na polską branżę transportową zgłosili Mirosław Suchoń oraz Tomasz Zimoch z Polski 2050. "Przedsiębiorcy zajmujący się transportem, logistyką i spedycją alarmują nas o zagrożeniu jakie dla branży transportowej, ale też bezpieczeństwa i stabilności gospodarki rodzi lokowanie się rosyjskich i białoruskich firm transportowych w Polsce" - napisali parlamentarzyści.

Jak dodali, przedsiębiorcy wskazują na "asymetrię w obsługiwaniu kierunków wschodnich, które zostały w dużej mierze zamknięte dla polskich firm, podczas gdy oddziały firm zza wschodniej granicy otwierane w Polsce skutecznie przejmują dotychczasowe kontrakty".

"Faktyczne, ciche przyzwolenie rządu PiS na ten proceder sprzyja wypychaniu polskich firm z rynku. Co więcej, istnieje obawa, iż przy całkowitej bierności rządu w kontaktach z państwami UE, firmy pochodzące z krajów objętych sankcjami zastąpią polski transport na rynkach europejskich. To będzie oznaczało upadek branży, która stanowi niezwykle ważny, polski produkt eksportowy i zatrudniając ok. 1 mln osób wypracowuje wg różnych szacunków ok. 6 procent PKB" - dodali posłowie Polski 2050.

Firmy z kapitałem rosyjskim i białoruskim w Polsce

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przekazał, że na dzień 10 stycznia br. w Polsce działały 1474 spółki, w których co najmniej jednym z udziałowców jest rosyjski podmiot gospodarczy lub osoba fizyczna będąca obywatelem Rosji (lub beneficjentem rzeczywistym). Z tego 97 podmiotów prowadzi działalność gospodarczą pod kodem PKD 49.41.Z - transport drogowy towarów.

"Najwięcej zarejestrowanych w Polsce podmiotów gospodarczych, w których co najmniej jednym z udziałowców jest rosyjski podmiot lub osoba fizyczna będąca obywatelem Rosji (lub beneficjentem rzeczywistym), prowadzi działalność w zakresie transportu drogowego towarów" - poinformował Weber. Tak wynika z informacji gromadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

Z danych przytoczonych przez wiceszefa MI wynika, że w 2022 roku w Polsce rozpoczęło działalność 194 przedsiębiorstw, w których co najmniej jednym z udziałowców jest rosyjski przedsiębiorca lub osoba fizyczna posiadająca rosyjskie obywatelstwo. Dla porównania w 2021 roku powstało 235 takich podmiotów, a w 2020 roku 145.

Więcej, bo 4980 było spółek z kapitałem białoruskim. Spośród tej liczby 885 podmiotów prowadziło działalność związaną z transportem drogowym towarów - wynika z danych na dzień 10 stycznia br.

"W ubiegłym roku w naszym kraju rozpoczęło działalność 1745 podmiotów gospodarczych z kapitałem białoruskim. Porównując 2022 do 2020 roku, należy wskazać, że nastąpił wzrost o 372 procent w zakresie liczby rejestracji takich podmiotów w Polsce" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Wiceminister poinformował, że - podobnie jak w przypadku spółek z kapitałem rosyjskim - "najwięcej podmiotów zarejestrowanych w Polsce, w których co najmniej jednym z udziałowców jest białoruski podmiot gospodarczy lub osoba fizyczna będąca obywatelem Białorusi (lub beneficjentem rzeczywistym) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów".

Jednocześnie, jak podał Rafał Weber, "z uwagi na ryzyko działania obcego wywiadu na terytorium RP za pośrednictwem obywateli Rosji i Białorusi, prowadzących działalność gospodarczą w dziedzinie transportu drogowego w Polsce, informacje o fakcie rejestrowania w Polsce przedsiębiorców transportowych z kapitałem rosyjskim i białoruskim przekazane zostały do Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego".

Kontrole przewoźników

Posłowie Polski 2050 zapytali o to, ile zostało wydanych dla firm z kapitałem rosyjskim i białoruskim zezwoleń na transport drogowy po terytorium Polski. Rafał Weber nie przekazał takich informacji. "Nie ma możliwości wskazania tak precyzyjnych informacji, tj. liczby wydanych zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego z wyróżnieniem kraju pochodzenia kapitału, ponieważ te dane nie warunkują udzielenia uprawnień i w związku z tym nie są gromadzone" - wyjaśnił wiceszef MI.

Na razie nie ma też danych liczbowych o rezydencji podatkowej podmiotów z kapitałem rosyjskim i białoruskim. "Na obecnym etapie identyfikacji przedsiębiorstw transportowych z kapitałem białoruskim i rosyjskim oraz prowadzonych obecnie kontroli przedsiębiorstw, nie można jeszcze przedstawić danych liczbowych o rezydencji podatkowej tych podmiotów. Możliwe to będzie po zakończeniu prowadzonych na szeroką skalę działań kontrolnych Inspekcji Transportu Drogowego we współpracy z innymi służbami" - poinformował wiceminister.

Jak dodał, w połowie marca br. "rozpoczęto kontrole w całej Polsce, w ponad 60 wytypowanych przedsiębiorstwach, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim". "Planowane są dalsze kontrole w tym zakresie" - zadeklarował wiceminister infrastruktury.

Weber zaznaczył przy tym, że "w działaniach kontrolnych, które były i nadal są prowadzone przez Inspekcję Transportu Drogowego uczestniczą przedstawiciele innych służb, w tym również Straży Granicznej, która – na podstawie posiadanych uprawnień - przy okazji prowadzonych kontroli sprawdza legalność pobytu w Polsce obcokrajowców".

Wiceszef MI zapewnił, że resort pozostaje w dialogu ze środowiskiem przewoźników. Jak zauważył, "dzięki zaangażowaniu samych przewoźników, resort infrastruktury otrzymuje sygnały o podejrzeniach, co do niezgodnej z prawem działalności niektórych podmiotów transportowych, które są po takim zgłoszeniu dokładnie sprawdzane".

Polska chce unijnych sankcji

Rafał Weber zauważył, że polski rząd w ramach poszerzania sankcji wobec Rosji i Białorusi, złożył wniosek o objęcie zakazem wjazdu na terytorium UE również naczep i przyczep zarejestrowanych w Rosji i Białorusi oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w dziedzinie transportu drogowego przez podmioty z kapitałem rosyjskim lub białoruskim.

"Jest to jeden z ważniejszych postulatów środowiska przewoźników drogowych. Projekt odpowiednich przepisów, realizujący polski postulat, jest obecnie konsultowany na forum UE" - przekazał wiceminister infrastruktury.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP

Rząd PiS obiecał 3,5 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy na budowę fabryki Izery - donosi Business Insider. W tej sprawie miała być podpisana umowa ze spółką Electromobility Poland.

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli podejmuje działania kontrolne w Orlenie - potwierdził redakcji biznesowej tvn24.pl rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marcin Marjański. Mają one dotyczyć bezpieczeństwa paliwowego.

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Zet

Pracownicy likwidowanego zakładu Levi Strauss w Płocku wysłali do zarządu tej spółki z siedzibą w USA pismo, w którym podkreślili, że oczekują wnikliwego przeanalizowania wszystkich możliwych wariantów wsparcia dla zwalnianych pracowników, w tym głównie sprawiedliwych odpraw.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Źródło:
PAP

Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy – poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". Do korekty umów miało dojść w związku ze zmianą władzy w Polsce. Byli członkowie zarządu PFN odmówili rozmowy na ten temat.

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Źródło:
PAP

Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok, a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Źródło:
PAP

W tym roku na majówkę Polacy najchętniej wybierają kraje Europy Południowej. Najpopularniejsze kierunki turystyczne to Włochy, Hiszpania i Grecja - wynika z danych firmy Ryanair. 

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach w Prawie spadkowym, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie. Chodzi o między innymi o przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w 2023 roku skorzystało w Polsce 4,8 miliona osób - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wydano na nie 1,7 miliarda złotych - to o 33 procent więcej niż rok wcześniej.

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP