"Apeluję, żeby Węgrzy jak najszybciej zrezygnowali z ropy rosyjskiej"

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki apeluje do Węgier
Mateusz Morawiecki apeluje do WęgierTVN24
wideo 2/5
TVN24Mateusz Morawiecki apeluje do Victora Orbana

Premier Mateusz Morawiecki, pytany o list premiera Viktora Orbana w sprawie wstrzymania dyskusji na szczycie Unii Europejskiej dotyczącej embarga na ropę z Rosji, stwierdził, że apeluje, żeby Węgrzy jak najszybciej zrezygnowali z ropy rosyjskiej. Przekazał przy tym, że w kontekście rezygnacji z rosyjskiego surowca i ewentualnych okresów przejściowych z tym związanych Polska zaproponowała "specjalną opłatę wyrównawczą".

W środę podczas wizyty w firmie Siltec w podwarszawskim Pruszkowie premier Mateusz Morawiecki został zapytany m.in. o list premiera Węgier Viktora Orbana do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, w którym sprzeciwia się on dyskusji na szczycie UE o unijnym embargu na ropę z Rosji. Premier Morawiecki był pytany, czy rozmawiał z Orbanem i czy apelował do niego w tej sprawie. - Apeluję, żeby Węgrzy jak najszybciej zrezygnowali z ropy rosyjskiej - podkreślił szef rządu.

Ropa naftowa z Rosji. Mateusz Morawiecki apeluje do Węgier

- Jednak, żeby przedstawić całość sytuacji trzeba powiedzieć, że jest kilka krajów, które mają problem z bardzo szybkim odejściem od rosyjskiej ropy. To są państwa, które nie mają dostępu do morza, nie mają dostępu do baz przeładunkowych, takiego jak chociażby my mamy, czy inne państwa. Mówię tutaj właśnie o Węgrzech, ale także o Republice Czeskiej, Słowacji i Austrii - mówił Morawiecki.

Wskazał, że to są te państwa, które domagają się dłuższych okresów przejściowych. - Ale racją jest, że Węgrzy tutaj niejako przodują. To Węgry proszą o najdłuższe okresy przejściowe i o rozwiązania, które pomogą im uzupełnić wąskie gardła w infrastrukturze przesyłu ropy - zaznaczył szef rządu.

- Rozmawiamy na poziomie Unii Europejskiej, aby móc uzgodnić kolejny pakiet, również zawierający kwestie związane z ropą naftową. Albo teraz, albo na kolejnym posiedzeniu. Trzeba uwzględnić pewne obawy, ale również i po stronie tych państw musi być większa odwaga w wejście w tę przestrzeń, czyli w eliminację dostaw ropy ze strony Rosji - powiedział premier.

Propozycja "specjalnej opłaty wyrównawczej"

Przekazał przy tym, że w tym kontekście Polska zaproponowała "specjalną opłatę wyrównawczą". - Jeśli ktoś dłużej będzie importował ropę z Rosji i będzie ją importował taniej, bo Rosji zależy na tym, żeby za wszelką cenę sprzedać tę ropę, to nie może odnosić korzyści wobec tych krajów i tych przedsiębiorców, którzy zrezygnują z ropy szybciej - tłumaczył.

- O takim rozwiązaniu będę po raz kolejny mówił na Radzie Europejskiej. Nasz głos, czasami z pewnym opóźnieniem staje się mainstreamem Europy. Staje się odzwierciedleniem poglądów Komisji Europejskiej i Europy. Więc jestem przekonany, że także i tutaj nasze propozycje będą dobrze odebrane - podkreślił.

- A co do różnic w zdolności do odbioru ropy, trzeba je do pewnego stopnia uwzględnić. Każdy musi tutaj ponieść pewien koszt i do tego będę namawiał także naszych południowych sąsiadów - dodał Mateusz Morawiecki.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości