Rolnicy wyjdą na ulice. "Minister rolnictwa wydał wyrok na polskich rolników"

Z kraju

Aktualizacja:
TVN24Związkowcy swój protest kierują m.in. do ministra rolnictwa

OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych zapowiada od poniedziałku protesty - mają się zacząć od zablokowania dróg na Mazowszu, a potem objąć pozostałe województwa. Zapowiedział to w sobotę szef organizacji Sławomir Izdebski.

- Górnicy zablokują drogi na Śląsku, my zablokujemy drogi na Mazowszu i później cyklicznie blokady będą powstawały w województwach: wielkopolskim, mazowieckim (dwie), podlaskim, dolnośląskim i lubelskim. Będą one powstawały cyklicznie, co dwa dni - zapowiedział Izdebski.

Unikać "dwójki"

Zaapelował też, by kierowcy w poniedziałek omijali drogę krajową numer 2. - O kolejnych blokadach będziemy informować na bieżąco. Ja myślę, że polski rząd przyjdzie po rozum do głowy i dokona pewnych zmian i spotka się z nami i potraktuje rolników jako tę grupę społeczną, która powinna być traktowana, tak jak górnicy, tak jak lekarze, ta jak ogólnie służba zdrowia i inne grupy społeczne - powiedział.

Zagroził, że po kilku dniach dojdzie do paraliżu Warszawy, "jeżeli rząd nie przyjdzie po rozum do głowy". - Nastąpi marsz gwiaździsty na Warszawę wszystkich traktorów sprzętu rolniczego tak, że żadna mysz się nie prześlizgnie - zapowiedział.

Zastrzegł, że rolnicy "już nie proponują", lecz "żądają". - My dzisiaj żądamy przede wszystkim tego, żeby pani premier ujawniła źródła pochodzenia 100 mln euro dla Ukrainy, gdy nie ma 7 mln zł na wypłaty odszkodowań dla polskich producentów kukurydzy czy ziemniaka, które zniszczyły dziki. My o tych postulatach innych, będziemy rozmawiać tylko i wyłącznie w kancelarii premiera. Inna droga jest już niemożliwa - groził.

Dodał, że rolnicy "nie chcą wielkich milionów". - My chcemy pracować, ale za tę pracę chcemy po prostu godnie żyć. Jeżeli premier tego nie rozumie, jeżeli minister tego nie rozumie, to trudno, to po prostu muszą odejść. Rolnictwo polskie jest kołem zamachowym polskiej gospodarki. Jeżeli rolnictwo będzie się rozwijać, będzie rozwijała się cała gospodarka i my o tym pamiętamy - powiedział. - Dziś polski rząd, minister rolnictwa wydał wyrok na polskich rolników - ocenił.

Minister chce rozmawiać

Na zapowiedź protestów zareagował w sobotę minister rolnictwa Marek Sawicki. - Pan Izdebski ma od dłuższego czasu zaproszenie do mnie na rozmowy. Jakoś jeszcze go oficjalnie nie przyjął. Jeśli chce poważnie traktować sprawy rozwiązywania problemów rolniczych, to z pewnością nie na blokadach i nie w takim trybie, jaki proponuje - podkreślił.

Minister odpowiada na zapowiedź protestówtvn24

Chcą odszkodowań

Najważniejszym postulatem OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych jest wypłata odszkodowań za straty spowodowane przez dziki oraz wypłata rekompensaty za straty poniesione w chowie trzody chlewnej i bydła.

O planowanych protestach rolników była już mowa podczas III Kongresu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, który odbył się w minioną niedzielę w Warszawie.

Autor: mn\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24