Zmiany w 500 plus. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Morawiecki o programie 500 plus (wypowiedź z 13 maja 2021)
Morawiecki o programie 500 plus (wypowiedź z 13 maja 2021)TVN24
wideo 2/3
TVN24Morawiecki o programie 500 plus

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która wprowadza zmiany w programie Rodzina 500 plus. Obsługą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski będzie można składać tylko przez internet.

Nowelizacja przewiduje, że obsługą programu Rodzina 500 plus" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych a nie – jak obecnie – samorządy. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać tylko drogą elektroniczną, a pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Zmiany w 500 plus - prezydent podpisał nowelizację

"Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to na celu optymalizację procesu przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego, co przełoży się na redukcję kosztów jego obsługi" - poinformowało w piątek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

500 plus obsługiwane przez ZUS

"W celu umożliwienia osobom 'wykluczonym cyfrowo' składania wniosków o świadczenie w formie elektronicznej w ustawie wprowadzono przepisy, na podstawie których Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie obowiązany do zapewnienia w swojej siedzibie, oddziale lub innej wyznaczonej jednostce organizacyjnej dostępu do środków technicznych umożliwiających złożenie wniosku i załączników do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego" - poinformowało biuro prasowe KPRP.

Nowela zakłada, że ZUS będzie stopniowo przejmował program Rodzina 500 plus. Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. z wyjątkiem przepisów mających na celu dostosowanie się Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do nowych obowiązków nałożonych ustawą, które wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

500 plus - koszt obsługi programu

Koszty obsługi świadczenia 500 plus w latach 2016–2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły ponad 1,6 mld zł. Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty te spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.

Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie Dobry Start, czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości