Z kraju

Lawina wniosków o 500 plus i 300 plus przez internet. Minister podała liczby

Z kraju

Borys-Szopa: wypłaty 500 plus będą w miarę możliwości jak najszybciejtvn24
wideo 2/23

Ponad 2,6 miliona - tyle wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus złożono w lipcu przez internet. Ponadto wpłynęło ponad 1,6 miliona wniosków w ramach programu Dobry start - wynika z informacji podanych przez minister rodziny Bożeny Borys-Szopy. - Możemy z dumą ogłosić, że rodziny razem z nami budują Polskę cyfrową - powiedziała.

Od początku lipca wnioski o świadczenia z programów Rodzina 500 plus i Dobry start można składać za pośrednictwem internetu.

Wnioski o 500 plus

Minister Borys-Szopa poinformowała, że w minionym miesiącu złożono ponad 2,6 miliona wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus i ponad 1,6 miliona wniosków o świadczenie z programu Dobry start. To zdecydowanie więcej niż przed rokiem. - Dane pokazują, jak ważne było zniesienie kryterium dochodowego i maksymalne uproszczenie wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego - podkreśliła szefowa MRPiPS. - Wiele razy od rodzin słyszałam, że złożenie wniosku zajmuje niewiele czasu, nie trzeba dołączać pliku załączników. O to nam chodziło, żeby cała procedura była jak najprostsza zarówno dla rodzin, jak i dla gmin, które rozpatrują wnioski - dodała minister. Najwięcej wniosków o świadczenia z programu Rodzina 500 plus i Dobry start złożono w województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim, małopolskim i dolnośląskim. - Dzięki cyfryzacji usprawniamy pracę w gminach i ograniczamy koszty. Złożenie wniosku przez internet jest też sporym ułatwieniem dla rodziców. To dużo prostsza i szybsza metoda - powiedziała Borys-Szopa.

Minister przypomniała, że od 1 sierpnia wnioski o 500 plus i Dobry start można składać także drogą tradycyjną: w urzędzie lub listownie. - Każdy kto złoży wniosek o 500 plus do końca września, ma gwarancję, że świadczenie otrzyma z wyrównaniem od lipca. Warto o tym pamiętać - przypomniała szefowa MRPiPS.

Programy po zmianach

W nowej odsłonie programu Rodzina 500 plus świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Osoby, które mają przyznane do 30 września br. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. Złożenie wniosku w okresie lipiec-wrzesień gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Po tym terminie świadczenie będzie przyznawane i wypłacane z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku. Świadczenie z programu Dobry start w wysokości 300 złotych przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Od 1 sierpnia o świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Wnioski można składać online za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

Autor: mb / Źródło: PAP

Raporty: