Wniosek o 500 plus. Sprawdź, co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Z kraju

Opozycja chce zmian w programie 500 plustvn24bis.pl
wideo 2/8

Rodzice pobierający na dzieci świadczenie w ramach Programu Rodzina 500 plus muszą od nowa złożyć wniosek, aby dalej pobierać finansową pomoc. Nowy dokument będzie można składać od sierpnia.

Wnioski o przyznanie świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus są ważne przez rok.

Oznacza to, że rodzice, którzy otrzymują finansowe wsparcie na dzieci muszą odnowić wniosek, czyli jeszcze raz złożyć wymagane dokumenty, aby nadal otrzymywać pieniądze.

Od kiedy?

Nowy wniosek będzie można składać od sierpnia. Rodzice, którzy zrobią to w tym miesiącu mogą liczyć na to, że środki pieniężne trafią na ich konta już w październiku. Natomiast jeśli wniosek zostanie złożony miesiąc później, czyli we wrześniu, to jego wypłata nastąpi najpóźniej do 30 listopada 2017 roku. Dokumenty o udzielenie świadczenia wychowawczego w postaci 500 zł na dziecko należy złożyć we właściwym do miejsca zamieszkania urzędzie gminy. Wniosek można też złożyć drogą internetową (m.in. poprzez system Emp@tia, profil zaufany ePUAP, portal usług elektronicznych ZUS oraz bankowość internetową), czy też wysłać listem poleconym. Osoby ubiegające się o wypłatę świadczenia w ramach Programu Rodzina 500 plus będą przedstawiać informacje o swoich dochodach za rok 2016.

Tak wygląda wzór wniosku 500 zł na dziecko

Dla kogo?

Warto w tym miejscu przypomnieć, że beneficjentami 500 plus są rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Pomoc finansowa przysługuje wszystkim tym, którzy posiadają co najmniej dwoje dzieci. 500 zł co miesiąc wypłacane jest niezależnie od dochodu na drugie i każde kolejne dziecko. Z kolei rodziny, których dochód na osobę wynosi mniej niż 800 zł netto, mają prawo do uzyskania świadczenia nawet wtedy, kiedy mają tylko jedną pociechę. Jak wypełnić wniosek krok po kroku? Zobacz nasz poradnik.

Sprawdź, czy dostaniesz 500 zł na dzieckoShutterstock, tvn24.pl

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: