Z kraju

Minister o pieniądzach na 500 plus. Trzaskowski odpowiada

Z kraju

Borys-Szopa o wypłatach 500 plus przez samorządytvn24
wideo 2/4

Wypłaty 500 plus we wrześniu Warszawa zrealizowała w stu procentach - napisał we wtorek na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wcześniej minister finansów Jerzy Kwieciński poinformował, że podpisał zwiększenie planu wydatków dla wojewodów na wypłaty tych świadczeń w październiku.

W ostatnich dniach rozgorzał spór o realizację programu Rodzina 500 plus. "Dziennik Gazeta Prawna" podał w piątek, że władze Warszawy twierdzą, iż otrzymują za małe środki od rządu i apelują o zwiększenie dotacji.

Strona rządowa odpowiada, że pieniądze wypłacane są na czas, a wina leży po stronie miasta.

Środki na 500 plus

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński wskazał we wtorek na Twitterze, że "świadczenia z programu Rodzina 500 plus wynikają z przepisów ustawowych, są więc gwarantowane".

"Dziś (we wtorek - red.) podpisałem zwiększenie planu wydatków dla wojewodów na wypłaty tych świadczeń w październiku. Środki na konta wojewodów przekazywane są z terminowo, zgodnie z zapotrzebowaniem" - poinformował szef MF.

Do tej wiadomości odniósł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Prezes Kaczyński, inni politycy PiS i rządowe media oskarżają mnie od wczoraj o blokowanie #500plus. Jeszcze wczoraj mówili, że podnoszę fałszywy alarm, zgłaszając wątpliwości, czy wystarczy środków na wypłaty do końca roku. To jaki plan zwiększenia wydatków podpisał minister?" - zapytał.

Rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek tłumaczył, że "zwiększenie planu wydatków dotyczy października, który właśnie dziś się rozpoczął". "Środki na wrzesień zostały przekazane znacznie wcześniej, zgodnie z wnioskami wojewodów. Wnioski realizowane są terminowo" - zapewnił na Twitterze.

Wcześniej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował we wpisie, że "wypłaty 500 plus, jak co miesiąc, Warszawa zrealizowała w stu procentach". "Przelew do każdej objętej programem rodziny został już wysłany. I tak się dzieje za każdym razem, gdy tylko wpływają do nas środki na te świadczenia" - podkreślił.

Problemy z wypłatą

W poniedziałek Trzaskowski mówił, że problemy z wypłatą 500 plus w stolicy biorą się z tego, że rząd wszystkim samorządom przekazuje pieniądze "w ostatniej chwili". - Ja nie rozumiem, dlaczego nie można było przekazać pieniędzy na cały rok - dodał. Zaznaczył, że nadal nie ma pieniędzy na październik, listopad i grudzień. Po poniedziałkowej wypowiedzi prezydenta Warszawy resort rodziny wystosował do niego pismo, w którym podkreśla, że – zgodnie z informacją Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego – "wszystkie środki na realizację świadczeń we wrześniu zostały przekazane do 19 września tego roku" w wysokości wnioskowanej przez prezydenta Trzaskowskiego. Poinformowano, że dotyczy to zarówno zapotrzebowania zgłoszonego przez miasto w wysokości około 67 milionów złotych (wniosek z 26 sierpnia), jak i kolejnego zwiększenia zapotrzebowania na wypłatę świadczeń 500 plus w wysokości 35 milionów złotych (wniosek z 10 września). Ministerstwo rodziny zaapelowało, by składane przez miasto zapotrzebowanie na pieniądze odpowiadało faktycznym potrzebom. Zwróciło też uwagę na niższy w Warszawie wskaźnik realizacji programu Rodzina 500 plus (stosunek liczby złożonych wniosków do liczby zakończonych postępowań). Jak poinformowało, w stolicy wskaźnik ten wynosi 80 procent, podczas gdy w innych większych miastach przekracza 90 procent: Łódź - 95 procent, Kraków - 93 procent, Gdańsk - 92 procent.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: