Rodzina 500 plus. Opieszałość urzędników, musieli zwrócić pieniądze

Z kraju

tvn24Problemy Szczecina z 500 plus

Samorządy za wolno wypłacają środki z programu Rodzina 500 plus - uważa rząd i poprzez wojewodów zaczyna je dyscyplinować. Szczecin musiał oddać na konto wojewody 5 z 10 mln zł przeznaczonych na wypłaty dla rodzin. Urząd wojewódzki zaznacza, że spór z urzędnikami miejskimi w żaden sposób nie wpłynie na mieszkańców, a środki w ramach programu będą wypłacane regularnie.

Wszystko co musisz wiedzieć o programie Rodzina 500 plus.

Wojewoda pogroził palcem urzędowi miejskiemu, który od ponad miesiąca miał na swoim koncie ponad 10 mln zł, ale na konta rodzin nie trafiła nawet złotówka. Wojewoda stracił cierpliwość i poprosił o zwrot połowy tej kwoty, czyli ok. 5 mln zł.

Pieniędzy nie zabraknie

- Miasto zadeklarowało, że te pieniądze będą wypłacane w maju. Wczoraj rozpoczęły się wypłaty, więc zwróciło tylko połowę dotacji. Jeżeli miastu zabrakłoby pieniędzy na wypłatę tych świadczeń, to w każdym momencie te pieniądze trafią na konto miasta z budżetu wojewody, zgodnie z zapotrzebowaniem - powiedział w piątek Piotr Pieleszek z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Nie ma więc obaw, że zabraknie pieniędzy na wypłatę świadczeń. W momencie, gdy skończy się obecna pula 5 mln zł to wtedy wojewoda dopłaci kolejne środki.

Jak z zamieszania tłumaczy się urząd miasta? Twierdzi, że chciał być sprawiedliwy i wszystkie środki wypłacić jednocześnie w okolicach lipca tak, żeby nikogo nie faworyzować. Szczecin zaczął wypłaty w czwartek. Na razie ponad tysiąc rodzin otrzymało w sumie 717 tys. zł - wynika z informacji Szczecińskiego Centrum Świadczeń, które zajmuje się obsługą świadczenia. Jak zapewnia Centrum, kolejne wypłaty będą realizowane w najbliższych dniach. Szczecinianie złożyli około 17,3 tys. wniosków o wypłatę świadczenia. Program Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: