Rząd poszuka pieniędzy na 500 plus. Zgłoszono więcej dzieci

Z kraju

P. Tracz / KPRMProgram Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia br.

Dopóki odpowiadamy za rządy w Polsce, nie wyobrażam sobie, żebyśmy się z finansowania programu Rodzina 500 plus mogli wycofać - powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała jednocześnie, że do programu zgłosiło się trochę więcej dzieci, niż szacował rząd.

- Ani ja, ani minister finansów nie ukrywamy, że jest to wysiłek budżetowy, ale tak samo wysiłkiem budżetowym jest finansowanie innych wydatków. Ale uważamy, że warto ten wysiłek podjąć - powiedziała minister.

Program 500 plus

Minister poinformowała, że na wydaniu decyzji czeka jeszcze 178 tys. wniosków, które zostały złożone pod koniec czerwca. Po wydaniu tych decyzji będzie wiadomo dokładnie, ile dzieci skorzysta z 500 plus. - Wygląda na to, że dzieci, które skorzystają z tego świadczenia, będzie trochę więcej niż szacowaliśmy. Ale niewiele więcej niż przewidywały nasze prognozy, które okazały się bardzo wiarygodne i zbliżone do rzeczywistego stanu - powiedziała.

Świadczenie otrzymuje obecnie ponad 3,6 mln dzieci.

- Dopóki odpowiadamy za rządy w Polsce, nie wyobrażam sobie, żebyśmy się z finansowania tego programu mogli wycofać. To jest dla nas najważniejsze. Ani ja, ani minister finansów nie ukrywamy, że jest to wysiłek budżetowy, ale tak samo wysiłkiem budżetowym jest finansowanie innych wydatków - powiedziała minister Rafalska.

W wywiadzie dla telewizji Republika przyznała, że w przyszłym roku potrzeba będzie dodatkowe kilkaset mln zł więcej niż założone 22 mld zł.

Stan gospodarki

Podkreśliła, że mamy dobrą sytuację na rynku pracy i nawet po korekcie wzrostu gospodarczego jest to ciągle dobra sytuacja - stać nas na to, żeby państwo polskie powiedziało, że ważne są polskie rodziny i dzietność Polaków.

- Owocami wzrostu gospodarczego - od okresu transformacji - po raz pierwszy dzielimy się z polskimi rodzinami. Jak Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić, ten program będzie finansowany, a co potem, to jest pytanie do wyborców - podkreśliła Rafalska.

Jak dodała, jest przekonana, że 500 plus dobrze służy polskim rodzinom. - Po pierwsze obniża ubóstwo, pod drugie jest to inwestycja w kapitał ludzki, a po trzecie - jeśli wykażemy trochę więcej cierpliwości - okaże się, jaki jest jego wpływ na dzietność. Ale na pewno nie przyjmujemy postawy bezkrytycznej. To jest szeroki, duży program i sprawdzamy go w życiu, w praktyce - powiedziała. W tym kontekście wspomniała zapisy ustawy wprowadzające program, które dają możliwość - w wyjątkowych przypadkach - na zamianę świadczenia pieniężnego na pomoc rzeczową. - Te świadczenia mogą być zamienione na bony spożywcze, na opłatę za przedszkole czy żłobek, za dożywianie dzieci w szkole, wykup obiadów bądź innych posiłków, bądź też zakupy rzeczowe, które są realizowane razem z pracownikiem socjalnym - wyjaśniła Rafalska.

Wypłata świadczeń

- Stopień realizacji wniosków we wszystkich województwach wynosi ponad 92 proc. Są gminy, które zbliżają się do 100 proc. wykonania - zapewniała.

Dodała, że 500 plus może znacząco pomóc w wyposażeniu dzieci do szkół.

Minister poinformowała, że do polskich rodzin dotarło ponad 7,2 mld.

Rozszerzenie programu

Szefowa MRPiPS poinformowała, że program jest na bieżąco monitorowany, zarówno pod względem wpływu na sytuację materialną rodzin, jak i na gospodarkę. - Trzeba trochę cierpliwości, ponieważ uzyskanie takich bardziej kompleksowych danych, o wpływie programu na rynek pracy, nie jest możliwe z miesiąca na miesiąc. Z cząstkowych danych, które dotyczą sytuacji na rynku pracy i które na bieżąco analizujemy wynika, że następuje poprawa - powiedziała. Dodała, że ocena programu - zgodnie z ustawą go wprowadzającą - musi zostać przeprowadzona w ciągu roku. - Wpływają do nas wnioski, uwagi różnych środowisk, które oceniają bądź proponują rozszerzenie uprawnień (do świadczenia - red.), bądź zmianę pewnych uprawnień i mówimy, że to wszystko znajdzie swoje odzwierciedlenie w swoim czasie - powiedziała.

Pytana, czy katalog uprawnionych do 500 plus zostanie rozszerzony, Rafalska powiedziała, że "na dzisiaj wyraźnie mówimy o zabezpieczeniu środków, które zagwarantują obsługę tego programu w obecnym kształcie". - Tego wariantu jeszcze nie bierzemy pod uwagę, ale propozycje będziemy analizowali - powiedziała.

Środki potrzebne na finansowanie 500 plus (kwoty w zł):

2016 - 17 mld 271 tys.

2017 - 22 mld 970 tys.

2018 - 22 mld 927 tys.

2019 - 22 mld 896 tys.

2020 - 22 mld 954 tys.

2021 - 22 mld 983 tys.

2022 - 22 mld 977 tys.

2023 - 22 mld 916 tys.

2024 - 22 mld 794 tys.

2025 - 22 mld 590 tys.

2026 - 22 mld 279 tys.

Zobacz rozmowę o Rodzina 500 plus. Gościem programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk (10.08.2016):

500 plus tych dzieci nie obejmie. Wiceminister: to był świadomy zabiegTVN24 BiS

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: P. Tracz / KPRM

Raporty: