Rząd chce pożyczyć od obywateli pieniądze z 500 plus. Kusi atrakcyjnymi obligacjami

Z kraju

ShutterstockMF jesienią wyemituje obligacje dla chcących oszczędzać z programu 500+

Jesienią resort finansów wyemituje obligacje dla tych, którzy chcieliby zaoszczędzić pieniądze otrzymane z programu 500 plus, będą one wyżej oprocentowane, niż inne obligacje detaliczne - poinformowało w czwartek PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Według resortu finansów można założyć, że wśród rodzin uprawnionych do korzystania z programu 500 plus są takie, które nie będą wykorzystywać otrzymanych środków na bieżące wydatki. Dlatego ministerstwo chce dać im możliwość długoterminowego oszczędzania i zachęcać do lokowania nadwyżek finansowych w - jak podkreśla MF - bezpieczne i dochodowe obligacje skarbu państwa. "W związku z tym dla beneficjentów programu 500 plus MF planuje jesienią wprowadzić na rynek specjalne obligacje, których oprocentowanie będzie nieco korzystniejsze niż innych serii obligacji detalicznych" - poinformował resort.

500 plus w formie obligacji

Jak zaznaczono, zasady wypłacania środków z programu Rodzina 500 plus określa ustawa, która nie przewiduje natomiast możliwości wypłaty środków w formie obligacji. "Ministerstwo Finansów nigdy nie brało takiej możliwości pod uwagę. Kwestia rozstrzygania propozycji zmian w programie 500+ należy do kompetencji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej" - podkreśla resort. Jak czytamy resort może się odnieść do takich propozycji, jeśli zostałyby one oficjalnie zgłoszone do konsultacji międzyresortowych. Prezes GPW Małgorzata Zaleska zaproponowała w środę w rozmowie z PAP, by część pieniędzy w ramach programu 500 plus, np. 100 zł, wypłacać np. w formie obligacji. Jej zdaniem odłożone pieniądze mogłyby sfinansować np. edukację dziecka, ale w razie potrzeby rodzice mogliby te obligacje upłynnić. - Uważam, że program 500 plus jest bardzo dobrym momentem do uświadomienia Polakom, rodzinom, potrzeby oszczędzania, przede wszystkim długoterminowego - mówiła Zaleska. Przyznała jednocześnie, iż wiadomo, że większość pieniędzy pozyskanych z programu 500 plus przeznaczana będzie na konsumpcję i że zależy to od zamożności rodzin.

- W niektórych rodzinach ubogich prawdopodobnie to 500 plus będzie przeznaczone w całości na konsumpcję, ale także wraz z upływem czasu i bogacenia się rodzin - uważam, iż należy uświadamiać potrzebę odłożenia części tych pieniędzy na przyszłość - wyjaśniła prezes GPW. Jak dodała, "jednym z pomysłów do potencjalnego rozważenia jest to, aby w ramach 500 zł część z tych środków, np. 100 zł, była wypłacana w postaci instrumentu finansowego, np. prostej obligacji, czyli papieru wartościowego bezpiecznego". - Jednocześnie każdy, kto pozyska ten papier wartościowy, mógłby go od razu upłynnić, jeśli uznałby, że te pieniądze są mu tu i teraz potrzebne - podkreśliła.

Odłożyć pieniądze

- Jeśli uznałby, że może te pieniądze odłożyć i trzymać ten papier wartościowy, pozwoliłoby to zbudować oszczędności długoterminowe tej osobie i przeznaczyć te środki w przyszłości np. na edukację swoich dzieci, albo umożliwienie lepszego wejścia w dorosłe życie. To pomogłoby także pobudzić rynek kapitałowy, bo pojawiłyby się nowe instrumenty w postaci obligacji, a jednocześnie ich upłynnianie zwiększyłoby płynność na rynku kapitałowym - dodała Zaleska. Pytana, czy to państwo byłoby emitentem takich obligacji, odparła, że jest to "jedna z możliwości". - Natomiast też myślę, że instytucje finansowe mogłyby włączyć się w koncepcję tego rodzaju myślenia i także różne inne instrumenty finansowe w postaci np. lokat długoterminowych mogłyby być rozważane - zaznaczyła prezes GPW.

Marczuk: nie wyobrażam sobie, żeby pieniądze na 500 plus się nie znalazły:

Marczuk: nie wyobrażam sobie, żeby pieniądze na 500 plus się nie znalazłytvn24bis.pl

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock