Rekord 500 plus. Sprawdź, gdzie najszybciej dostaniesz pieniądze na dzieci

Z kraju

ShuttertsockRodzina 500 plus. Ile wypłaconych pieniędzy

Najwięcej decyzji w sprawie przyznania świadczenia 500 plus podjęto w województwie świętokrzyskim (ponad 77 proc.) - powiedziała w poniedziałek rano szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Oznacza to, że samorządy w tym regionie najsprawniej obsługują rządowy program Rodzina 500 plus. Szefowa resortu zaapelowała do samorządów, by usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły wypłaty związane z realizacją programu 500 plus.

Kolejnymi województwami, które mają największy odsetek wydanych decyzji w stosunku do złożonych wniosków - ponad 70 proc. - są: lubuskie, zachodniopomorskie, podlaskie, lubelskie i opolskie, wg danych na koniec maja.

Na końcu tego rankingu są województwa: śląskie (57 proc.), małopolskie (58 proc.), mazowieckie i dolnośląskie (po 60 proc.).

Procent wydanych decyzji do złożonych wniosków w programie Rodzina 500 plusmateriały prasowe

Wypłacajcie pieniądze

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazała, że to, iż samorządy mają trzy miesiące na wydanie decyzji, nie znaczy, że nie mogą, i nie powinny robić tego wcześniej.

Rafalska powiedziała, że wiele rodzin wyraża niepokój, iż nie mogą realizować planów wakacyjnych w związku z tym, że - zgodnie z informacjami, jakie do nich docierają - wypłaty nastąpią dopiero w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku.

- Apeluję do samorządów, żeby usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły również płatności. Nie ma żadnych powodów i żadnych przyczyn po stronie rządowej, żeby opóźniać opłaty, jeśli są wydane decyzje - powiedziała, dodając, że trzeba też przyspieszyć wydawanie decyzji.

W ocenie Rafalskiej w pierwszym etapie przyjmowania wniosków samorządy wykazały się dużą sprawnością. - Istotne było udrożnienie kanału elektronicznego składania wniosków - dodała.

Jak mówiła, obecnie samorządy są na trudniejszym etapie – wydawania decyzji i przepracowania wniosków. - Tu wychodzi sprawność organizacyjna, umiejętność poradzenia sobie z obsługą tych wniosków - oceniła.

Są pieniądze?

- Wydatki na program Rodzina 500 plus są absolutnie niezagrożone; widać to bardzo wyraźnie z realizacji dochodów podatkowych - zapewnił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, podsumowując w poniedziałek pierwsze dwa miesiące funkcjonowania programu.

Poinformował, że od stycznia do kwietnia br. w stosunku do roku 2015 tego samego okresu, wzrost dochodów podatkowych jest na poziomie 3,8 mld zł. - Jest to już ponad połowa zaplanowanej rocznej kwoty wzrostu dochodów podatkowych - zaznaczył Kowalczyk.

- Widać bardzo wyraźnie, z realizacji dochodów podatkowych, że wydatki są absolutnie niezagrożone - podkreślił minister. - Budżet jest bezpieczny i tych środków finansowych starczy - zapewnił.

Co w programie?

Na mocy działającego od 1 kwietnia programu "Rodzina 500 plus" świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko do ukończenia przez nie 18 lat.

Świadczenia wypłacane są przez samorządy. Jeśli poprawnie wypełniony wniosek o świadczenie zostanie złożony do 1 lipca włącznie, pieniądze będą wypłacone z wyrównaniem od kwietnia.

Czytaj więcej na temat Rodzina 500 plus.

Zobacz. Polacy składają wnioski na 500 plus. Gdzie jest ich najwięcej?

Polacy składają wnioski na 500 plus. Gdzie jest ich najwięcej?

Autor: gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shuttertsock

Raporty: