TVN24 Biznes | Z kraju

Ponad sto miliardów z rządowego programu. Minister: świadczenie jak dochód gwarantowany

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Emilewicz: chciałabym uspokoić premier Szydło, że program 500 plus nie zostanie zmieniony
Emilewicz: chciałabym uspokoić premier Szydło, że program 500 plus nie zostanie zmieniony TVN24
wideo 2/3
TVN24Emilewicz: chciałabym uspokoić premier Szydło, że program 500 plus nie zostanie zmieniony

Polskie rodziny z programu Rodzina 500 plus dostały już 120,9 miliarda złotych - przekazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że rocznie jest to 6 tysięcy złotych wsparcia dla 6,5 miliona dzieci, około 250-300 tysięcy z nich to dzieci z niepełnosprawnościami.

Szefowa MRPiPS podsumowała wsparcie rządu na rzecz rodzin. Wskazała m.in. na programy społeczne takie jak Dobry start, 500 plus czy Posiłek w szkole i w domu.

Minister zwróciła uwagę, że koniec wakacji i początek roku szkolnego wiążą się ze znacznymi wydatkami. - Odpowiedzią na to wyzwanie jest program Dobry start, czyli 300 złotych na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka - powiedziała Maląg. Dodała, że wsparcie obejmuje ok. 4,5 mln uczniów.

"Przybiera formę swoistego dochodu gwarantowanego"

Minister zaznaczyła, że to niejedyny program społeczny, który wspiera rodziny również w czasie roku szkolnego. - Do tej pory do polskich rodzin w ramach programu Rodzina 500 plus trafiło już 120,9 miliarda złotych. To 6 tysięcy złotych rocznego wsparcia dla 6,5 miliona dzieci. Około 250-300 tysięcy z nich to dzieci z niepełnosprawnościami - wskazała minister.

- W tym trudnym czasie, w jakim się znajdujemy, świadczenie wychowawcze przybiera formę swoistego dochodu gwarantowanego polskim rodzinom odczuwającym ekonomiczne następstwa walki z epidemią COVID-19 - podkreśliła. Dochód gwarantowany to koncepcja stałej formy wsparcia dla obywateli ze strony państwa, w założeniu bez dodatkowych warunków uprawniających do ubiegania się o świadczenie.

W ubiegłym tygodniu gazeta.pl napisała, że MRPiPS chce zbadać, dlaczego Polacy powstrzymują się z decyzją o założeniu rodziny - na ten cel resort przeznaczy niemal 600 tysięcy złotych. Ministerstwo przyznaje, że nasz kraj znajduje się w "bardzo trudnej" sytuacji demograficznej. Tę sytuację miał poprawić wprowadzony od początku kwietnia 2016 roku program Rodzina 500 plus.

"Rodzina to najlepsza inwestycja"

Szefowa MRPiPS dodała, że innym programem, który jest dużym wsparciem dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, jest wieloletni program Posiłek w szkole i w domu. Dzięki niemu - jak wskazała - w zeszłym roku ponad pół miliona dzieci miało zagwarantowany ciepły posiłek, a rodzice mogli przygotowywać im obiady z pełnowartościowych produktów. Budżet programu to 550 mln zł.

- Nie mamy wątpliwości, że rodzina to najlepsza inwestycja. Dzisiaj, po pięciu latach naszych rządów, jesteśmy w czołówce państw unijnych, które wydają najwięcej środków z budżetu państwa na rzecz rodzin w stosunku do PKB. W Polsce jest to już 4 procent. W 2015 roku było to ponad dwa razy mniej - tylko 1,78 procent - powiedziała Maląg.

- Nawet pandemia wywołana przez koronawirusa nie naruszyła silnych fundamentów naszej polityki prorodzinnej. Realizujemy wszystkie nasze programy skierowane do rodzin, które dzisiaj, w dobie pandemii, nabierają szczególnego znaczenia - podkreśliła minister.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości