500 plus dla obywateli Ukrainy. ZUS podał termin wypłat

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Unijna komisarz o przekazaniu środków na pomoc dla uchodźców z Ukrainy
Unijna komisarz o przekazaniu środków na pomoc dla uchodźców z Ukrainy TVN24
wideo 2/7
TVN24Unijna komisarz o przekazaniu środków na pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Wypłaty 500 plus dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie, ruszą w maju - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przyjęto już około 318 tysięcy wniosków na świadczenie 500 plus od obywateli Ukrainy - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do świadczenia 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz o dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

500 plus dla obywateli Ukrainy

- Odkąd na Platformie Usług elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, zarejestrowaliśmy około 318 tysięcy wniosków o to świadczenie, obejmujące około 487 tysięcy dzieci - powiedział rzecznik ZUS.

- Wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku - dodał rzecznik.

O świadczenia mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus, niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

Informacje o świadczeniu 500 plus można uzyskać w dowolnej placówce ZUS, podczas e-wizyty w ZUS, na infolinii pod numerem 22 444 02 55 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00) lub za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres ua@zus.pl, a także na stronie internetowej ZUS.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości