TVN24 Biznes | Z kraju

Od soboty 500 plus dla uchodźców z Ukrainy. ZUS pomoże w składaniu wniosków

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Prezydent: świat z podziwem patrzy, jak miliony Polaków zaangażowały się w pomoc
Prezydent: świat z podziwem patrzy, jak miliony Polaków zaangażowały się w pomocTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezydent: świat z podziwem patrzy, jak miliony Polaków zaangażowały się w pomoc

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w najbliższy weekend zorganizuje "Weekend dla Ukrainy". W ramach akcji w około 300 miejscach w Polsce placówki ZUS-u będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o świadczenie z programu Rodzina 500 plus.

ZUS, który zajmuje się obsługą programu Rodzina 500 plus, zapowiedział w piątkowym komunikacie, że specjalny punkt będzie utworzony także na Stadionie Narodowym w Warszawie.

LISTA PLACÓWEK ZUS

500 plus - wnioski dla uchodźców z Ukrainy

Od soboty, 26 marca ruszy możliwość składania wniosków o świadczenie 500 plus przez uchodźców z Ukrainy, którzy - jak poinformował Zakład - przybyli legalnie do Polski po 23 lutego br. Wnioski będą dostępne w języku ukraińskim i będzie je można złożyć za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500 plus obywatel Ukrainy będzie musiał posiadać m.in. PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu. Zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL będzie wymagane zarówno od osoby składającej wniosek jak i dziecka, na które mają być przyznane pieniądze.

"W weekend w wielu miejscach w całym kraju nasze placówki będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500 plus. Specjalny punkt będzie działał także na Stadionie Narodowym w Warszawie" - wskazała, cytowana w komunikacie, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. "Nasi pracownicy pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus" - dodała szefowa Zakładu.

Jak wskazano, dostęp do świadczeń rodzinnych daje obywatelom Ukrainy ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Komu przysługuje świadczenie?

Świadczenie z programu Rodzina 500 plus przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko, do ukończenia przez nie 18 lat. ZUS wskazał, że świadczenie przysługuje:

- obywatelowi Ukrainy albo małżonkowi obywatela Ukrainy, który po 23 lutego 2022 roku przybył wraz z dzieckiem z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi,

- obywatelce Ukrainy albo żonie obywatela Ukrainy, która po 23 lutego 2022 roku przybyła z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi, a dziecko urodziło się w Polsce,

- obywatelowi Ukrainy albo małżonkowi obywatela Ukrainy, który zamieszkał w Polsce przed 24 lutego 2022 roku, ale dziecko, na które ubiega się o świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi,

- obywatelowi innego państwa (np. Polski), który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuje opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi.

W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z tego kraju. Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55. Opłata jest pobierana według stawek operatorów. Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości