TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Robert Tomanek odwołany ze stanowiska wiceministra

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Kornecka: powiedzenie prawdy, jakiejkolwiek krytyki w PiS-ie jest karane
Kornecka: powiedzenie prawdy, jakiejkolwiek krytyki w PiS-ie jest karaneTVN24
wideo 2/9
TVN24Kornecka: powiedzenie prawdy, jakiejkolwiek krytyki w PiS-ie jest karane

Robert Tomanek, który piastował stanowisko wiceministra rozwoju, pracy i technologii, został odwołany z funkcji - podał resort rozwoju i technologii. Jak poinformowano, ministerstwo jest w trakcie reorganizacji struktury urzędu i niezbędne były zmiany na stanowiskach kierowniczych.

Jak podał resort rozwoju, prof. Robert Tomanek był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii od 23 października 2020 r. do 17 sierpnia 2021 r.

"W związku z przekształceniem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w Ministerstwo Rozwoju i Technologii obecnie trwa proces reorganizacji struktury urzędu i niezbędne były również zmiany na stanowiskach kierowniczych" - poinformowano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zmiany na stanowiskach kierowniczych w resorcie rozwoju i technologii

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zostało utworzone rozporządzeniem z 12 sierpnia tego roku. Powstało z przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Obsługuje działy budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo; gospodarkę oraz turystykę.

Zmiany w zakresie działania resortu zaszły po tym, gdy we wtorek 10 sierpnia br. premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta dymisję Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii. Następnie w środę 11 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.

W środę, 11 sierpnia rano zarząd Porozumienia zdecydował o opuszczeniu koalicji Zjednoczonej Prawicy. Do dymisji podali się wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii z Porozumienia, w tym Iwona Michałek, odpowiedzialna m.in. za zagadnienia związane z rynkiem pracy oraz odpowiadający za turystykę Andrzej Gut-Mostowy.

Nowi sekretarze stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

17 sierpnia 2021 r. premier Mateusz Morawiecki powołał Andrzeja Guta-Mostowego i Grzegorza Piechowiaka na sekretarzy stanu oraz Olgę Semeniuk i Marka Niedużaka na podsekretarzy stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Wcześniej, w środę 4 sierpnia premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu Anny Korneckiej z funkcji podsekretarza stanu w MRPiT.

"Powodem jest zdecydowanie niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwienia budowy domów 70 mkw. oraz zakupu mieszkań bez wkładu własnego" - poinformował wówczas rzecznik rządu Piotr Mueller.

Wiceminister Anna Kornecka, pytana przez TVN24 o powody swojej dymisji, powiedziała, że "prawdziwą przyczyną" jest sprzeciwianie się "podwyższeniu podatków" w projekcie zaprezentowanym przez Ministerstwo Finansów w ramach Polskiego Ładu.

- Myślę, że to dla wszystkich jest oczywiste. Okazuje się, że w rządzie Zjednoczonej Prawicy nie ma miejsca na jakiekolwiek opinie, wyrażane w stosunku do projektów, które są prezentowane - skomentowała w rozmowie z TVN24 Kornecka. - Twardo staję po stronie polskich przedsiębiorców i sprzeciwiam się podwyższeniu podatków. Myślę, że jest to prawdziwa przyczyna mojej dymisji - podkreśliła.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości