"Jak z wizytą u dentysty". Rewolucja emerytalna według rządu

Z kraju

TVN24 BiS"Jak z wizytą u dentysty". Na rewolucję emerytalną musimy poczekać

- Z przerabianiem Otwartych Funduszy Emerytalnych jest trochę tak, jak z wizytą u dentysty, dlatego że ciągle słyszymy "jeszcze chwila, jeszcze chwila" i za każdym razem okazuje się, że to jeszcze nie była prawda - ocenia Robert Stanilewicz. Prowadzący cykl "3...2...1..." mówi także o programie Mieszkanie plus.

Robert Stanilewicz zwraca uwagę na przedłużające się prace nad reformą Otwartych Funduszy Emerytalnych. - Gdzie jest nasze 100 miliardów złotych obiecane w lipcu 2016 roku przez wicepremiera Morawieckiego ramię w ramię z prezesem Jarosławem Kaczyńskim? - pyta prowadzący cykl "3...2...1...".

Reforma OFE

Jak przypomina Stanilewicz, Programu Budowy Kapitału miał być jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Plan zakłada przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne - 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE), natomiast pozostałe 25 proc. - do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Zgodnie z pierwotnym planem przekształcenie miało nastąpić od stycznia 2018 roku, w czwartek w Sejmie wicepremier Morawiecki powiedział jednak, że dopiero w ciągu kilku miesięcy zapadnie decyzja, co dalej z OFE.

- Minęły miesiące i w połowie września 2017 roku wicepremier Morawiecki mówi, że w ciągu kilku miesięcy rząd zdecyduje, w jakim kierunku ma to pójść. Mówi to tuż po tym, jak inny ważny minister tego rządu, czyli Henryk Kowalczyk powiedział, że właściwie nie wiadomo, jak długo te konsultacje potrwają, a zdaniem szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów tak naprawdę to wszystko z OFE powinno trafić do ZUS-u - zwraca uwagę Stanilewicz.

Dwa programy mieszkaniowe

Stanilewicz mówi również o rządowym programie Mieszkanie plus. - To może być szok. Nie ma programu Mieszkanie plus. Są dwa programy Mieszkanie plus - mówi prowadzący cykl "3...2...1...", wskazując na ostatni wywiad ministra Kowalczyka. - To było wiadome, tylko nikt tego wyraźnie nie mówił, bo by nam się pomieszało w głowach od tej liczby programów Mieszkanie plus - dodaje.

- Jeżeli minister rządu o jednym programie mówi Mieszkanie plus prospołeczne, a o drugim programie Mieszkanie plus nastawione na zysk, to nie jest to samo - dodaje.

Jak wyjaśnia, Mieszkanie plus nastawione na zysk, to program, który jest realizowany przez BGK Nieruchomości. - Tam nawet już coś się buduje, za to drugi prospołeczny ma dopiero papierowy fundament. Niedawno weszła w życie ustawa, po prawie dwóch latach od wyborów - mówi Stanilewicz. Chodzi o ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

- O ile w niektórych kwestiach idą jak burza, to w niektórych z ważnych kwestii gospodarczych, mam wrażenie, ciągle nie mogą się dogadać - mówi Robert Stanilewicz, komentując politykę gospodarczą rządu.

Autor: mb/ms / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Raporty: