Rewolucja w śmieciach? Zamiast nieefektywnego recyklingu będzie sterylizacja

Z kraju

ShutterstockW polską innowacyjną technologię recyklingu chce zainwestować 100 mln euro poważny europejski inwestor

Stosowane w Polsce technologie recyklingu odpadów komunalnych są nieefektywne, a większość, bo ok. 75 proc. śmieci trafia na składowiska. Grożą nam za to wielomilionowe, unijne kary. Tymczasem polscy inżynierowie wymyślili sposób na rozwiązanie tego problemu.

Jak informuje "Puls Biznesu", specjaliści z firmy Bioelektra Group stworzyli technologię mechaniczno-cieplnego przetwarzania odpadów.

Sterylizacja

Jak powiedział gazecie Paweł Przybylski, prokurent w Bioelektrze, metoda ta eliminuje potrzebę składowania śmieci. Wszystkie odpady są przerabiane na surowce do dalszego wykorzystania. Jej sednem jest sterylizacja odpadów przed ich sortowaniem, dzięki czemu stają się suche, a ich sortowanie jest w 99 proc. skuteczne.

Rozwiązanie to, o nazwie RotoSteril, w praktyce z powodzeniem sprawdzono w Zakładzie Mechaniczno-Cieplnym Przetwarzania Odpadów w Różankach w woj. warmińsko-mazurskim.

W polską innowacyjną technologię recyklingu chce zainwestować 100 mln euro poważny europejski inwestor. Tymczasem nasi politycy wolą kosztowne i wysokoemisyjne spalarnie.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock