Przegląd prasy: Nadchodzi koniec deklaracji VAT

Z kraju

Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VATtvn24
wideo 2/5

Skarbówka dowie się wszystkiego o firmie bez miesięcznych i kwartalnych formularzy - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".

Ministerstwo Finansów planuje likwidację VAT-owskich deklaracji. Wojciech Śliż, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów, potwierdził że resort pracuje nad takim rozwiązaniem.

Informacje z Jednolitego Pliku Kontrolnego

Fiskusowi wystarczą uzyskiwane od przedsiębiorców informacje z Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli elektronicznej formy ewidencji VAT. W przyszłym roku będą go już składać wszystkie firmy - czytamy w gazecie. Deklaracje VAT nie znikną jednak od razu. Ministerstwo rozważa ich likwidację najwcześniej 1 stycznia 2019 roku. Musi się przekonać, jak będzie funkcjonować JPK, gdy zaczną go wysyłać wszystkie firmy. Ministerstwo chce w tej sprawie zasięgnąć opinii przedsiębiorców. Do 7 sierpnia zainteresowani (organizacje gospodarcze, branżowe, ale też osoby prywatne) mogą przesyłać swoje propozycje w sprawie usprawnienia Jednolitego Pliku Kontrolnego. Już teraz jednak wiadomo, że przedstawiciele przedsiębiorstw są "za". - To słuszny kierunek, po co składać deklaracje, skoro dużo więcej danych jest w JPK - mówi w rozmowie z "Rz" Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, członek Rady Podatkowej i Konfederacji Lewiatan. - Nie ma sensu dublować informacji przesyłanych skarbówce, to zbędna biurokracja - dodaje Agnieszka Durlik, ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej.

Autor: mb//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock