Ministerstwo ostrzega przed oszustami. Uwaga na podejrzane maile

Z kraju

Jak nie dać się oszukać hakerom?tvn24bis
wideo 2/4

Resort cyfryzacji ostrzega użytkowników Profilu Zaufanego przed oszustami, którzy rozsyłają fałszywe wiadomości. Kliknięcie w link umieszczony w mailu może zainfekować komputer.

"W ostatnim czasie część z Państwa (użytkowników Profilu Zaufanego) mogła otrzymać złośliwą wiadomość na skrzynkę email, z prośbą o weryfikację Profilu Zaufanego z adresu profilzaufanty@gov.pl, najprawdopodobniej o temacie 'Faktura 2018.10.30.'" - czytamy w komunikacie rozesłanym do obywateli przez ministerstwo cyfryzacji.

Uwaga na takie maile

Resort podkreśla, że fałszywe wiadomości nie zostały wysłane przez system Profil Zaufany, a przez internetowych oszustów. "Prosimy o nie reagowanie na tego typu podejrzane maile oraz o zachowanie szczególnej ostrożności" - dodano.

Ministerstwo ostrzega, że kliknięcie w podany w wiadomości link powoduje pobranie pliku z rozszerzeniem ".exe", a jego otwarcie może spowodować zainfekowanie komputera.

Tak wygląda wiadomość wysyłana przez oszustów:

Tak wygląda treść wiadomości od oszustówNiebezpiecznik.pl

Warto pamiętać, że Profil Zaufany nie wymaga dodatkowej weryfikacji loginu.

Ostrzeżenia o podobnej treści opublikowano również na stronach internetowych obywatel.gov.pl i epuap.gov.pl, z poziomu których można załatwić różne urzędowe sprawy.

Czym jest Profil Zaufany?

Profil Zaufany to darmowy podpis elektroniczny dla użytkownika internetu, który chce załatwiać sprawy urzędowe przez platformę ePUAP bez konieczności wizyty w urzędzie. Pozwala na załatwienie bez konieczności wychodzenia z domu takich spraw, jak na przykład złożenie wniosku o świadczenie w programie Rodzina 500 plus czy wniosku o dowód osobisty czy prawo jazdy. Dzięki niemu można też rozliczyć podatki albo sprawdzić stan punktów karnych.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24