Reportaże w weekend w TVN24 BiS

Z kraju

shutterstock.comLegendarny szczyt Mont Blanc, słynne ośrodki narciarskie, malownicze wioski, krystalicznie czyste jeziora i stuletnie lodowce – to Alpy.

Czym przyciągają Alpy, Tajwan i Wyspy Salomona? Jak technologiczne nowości wykorzystują żołnierze na wojnie? Kogo boi się Państwo Islamskie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najbliższy weekend na antenie TVN24 BiS

SOBOTA 18.06

8:00 – Podróże z pasją: Wyspy Salomona (odc. 8)

9:00 – Podróże z pasją: Wyspy Salomona (odc. 9)

13:00 – Niezwykłe miejsca Ameryki

Od jej wielkich jezior po Wielki Kanion, od szczytów Rocky Mountain po wybrzeże raf koralowych – Ameryka to kraj niezwykłych miejsc. Podróż po amerykańskiej krainie to okazja do poznania najbardziej niezwykłych krajobrazów i zabytków kontynentu – jego piękno zapiera dech w piersiach. Zainspirował niezliczonych artystów, myślicieli i rewolucjonistów.

17:00 – Planeta ropy

Na początku lat pięćdziesiątych XX wieku, nafta, tworzywo sztuczne i nawozy przekształciły oblicze naszej planety. Ale jak ujawnia profesor Iain Stewart, kiedy kraje produkujące ropę zażądały większego udziału w zyskach z zachodnich koncernów energetycznych, pola naftowe i gazowe z Bliskiego Wschodu stały się celem zamachów i konfliktu zbrojnego. Za tydzień kolejny odcinek z serii.

20:00 - Innowacyjne państwo

Pomysł umieszczenia aparatu fotograficznego w telefonie był sponsorowany przez Departament Stanu USA i okazał się szczególnie przydatny na wojnie. Technologia GPS była również pozostałością po konflikcie, a jej wynalazek sięga czasów zimnej wojny. Każda z innowacji technologicznych, w tym Bluetooth, internet, WiFi, ekran dotykowy i aktywacja głosowa, znalazły swoje korzenie w sektorze publicznym.

Choć figuranci przemysłu technologicznego, tacy jak Jobs i Woźniak, są kreowani na agresywnych marketingowców i innowatorów - większość zaawansowanych technologii, które wprowadzili na rynek, było wynikiem pomysłowości w sektorze publicznym.

21:00 – Ewa Ewart poleca: Wyścig po narkotyk (premiera)

Nie ma tygodnia bez nowego skandalu dopingowego w świecie sportu. Chcemy dowiedzieć się w jaki sposób działa system dopingu. Kto projektuje programy i kto dostarcza substancji? Nakręcony w 11 krajach, film bada finansowe, polityczne i etyczne implikacje powszechnego dopingu.

NIEDZIELA 19.06

7:20 – Planeta ropy

8:30 – Innowacyjne państwo

9:30 – Zjedz, zobacz, zwiedź: Tajwan (cz. 3)

Reportaż zabiera widzów w podróż po całym Tajwanie. Od gorącej Doliny Piekła, poprzez lasy Muzha, po uliczki Taipei.

10:00 - Zjedz, zobacz, zwiedź: Tajwan (cz. 4)

11:00 – Majestatyczne Alpy

Legendarny szczyt Mont Blanc, słynne ośrodki narciarskie, malownicze wioski, krystalicznie czyste jeziora i stuletnie lodowce – to Alpy. Reportaż zabiera widzów w niezapomnianą podróż po największym łańcuchu górskim w Europie. Już za tydzień kolejny odcinek z serii.

17:25 – Bangkok - miasto szczęśliwe

Bangkok, stolica Tajlandii, to bardzo nowoczesne miasto. Miesza się tu wiele regionów kulturowych, pokazując swoją bogatą przeszłość kulturową. Jednocześnie miasto nadzoruje quasi-futurystyczny rozwój - który udało się dostosować do jego charakterystycznego stylu życia i tradycji jego przodków.

Poza obrazkami niczym z widokówek "Miasto Aniołów", ma wiele do zaoferowania, dla wszystkich którzy chcą odkryć fascynujący świat historii wymieszanej z teraźniejszością.

20:00 - Child Brides

21:00 – Ewa Ewart poleca: Kobiety, których boi się Państwo Islamskie

Terroryści w Islamskim Państwie (ISIS) zniewalają, gwałcą i sprzedają kobiety, a jednak boją się walczyć z żeńskimi żołnierzami. Śledzimy walkę dwóch niezwykłych kobiet, które odważyły się stanąć do walki z ekstremistami.

Vian ma 21 lat jest dowódcą w żeńskiej bazie szkoleniowej w pobliżu linii frontu. Spotykamy też Bahar Munzir – 42 letnią obywatelkę Norwegii urodzoną w regionie Kurdystanu-północnym Iraku. Walczy z tym samym wrogiem, ale inną bronią. Od ponad 20 lat Bahar jest działaczką na rzecz kobiet, co także ma swoją cenę, a sama Bahar otrzymuje liczne pogróżki.

21:30 - Children of great migration

22:00 - Ewa Ewart poleca: Wojna Obamy

Kiedy prezydent Barack Obama objął urząd w 2008 roku, promował się kampanią o zakończeniu wojny w Iraku i utrzymanie USA z dala od nowych konfliktów zbrojnych. W dokumencie, weteran i dziennikarz Martin Smith bada skomplikowaną walkę administracji Obamy, która miała do czynienia ze śmiertelną wojną domową w Syrii. Opierając się na wywiadach z kluczowymi dowódcami wojskowymi i dyplomatycznymi, film daje nowe spojrzenie na Syrię.

23:16 – Ewa Ewart poleca: Wyścig po narkotyk

Autor: red. / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com