Modlin rusza z remontem. Sprawdź, co to oznacza dla pasażerów

Z kraju

TVN24W najbliższych dniach ma rozpocząć się remont dróg kołowania na lotnisku w Modlinie

Lotnisko w Modlinie z ograniczeniami. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego podjął decyzję o ograniczeniu ruchu na dwóch drogach kołowania w podwarszawskim porcie lotniczym. Niezbędny jest remont, który ma zacząć się "na dniach" i potrwa kilka miesięcy. - Remont będzie prowadzony przez cały sezon letnio-wczesnojesienny - informuje Jolanta Grus z biura prasowego lotniska w rozmowie z tvn24bis.pl.

W poniedziałek Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, po przeprowadzeniu rutynowej kontroli okresowej na lotnisku w Modlinie, podjął decyzję o ograniczeniu ruchu poprzez zaprzestanie wykonywania operacji kołowania statków powietrznych o napędzie odrzutowym na drogach kołowania DK-A1 i DK-B.

"W trakcie kontroli stwierdzono niezgodność pierwszego poziomu dotyczącą niewłaściwego stanu technicznego dróg kołowania i płyty postojowej" - czytamy w uzasadnieniu do decyzji.

Prezes Urzędu zwrócił się również do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z prośbą o przeprowadzenie inspekcji na lotnisku.

Kilka miesięcy remontu

Przedstawicielka lotniska w Modlinie wskazuje jednak w rozmowie z tvn24bis.pl, że nie jest to zaskoczenie dla władz portu lotniczego. - Urząd Lotnictwa Cywilnego jako podmiot nadzorujący musi tego pilnować. Jest to decyzja, która jest równoległa z naszą decyzją o modernizacji dróg kołowania, które odbywają się co roku - dodaje.

Remont nie mógł jednak odbyć się wcześniej ze względu na sezon zimowy. - Musieliśmy odczekać, aż śnieg ustąpi, żeby sprawdzić, jakiego stopnia są defekty dróg kołowania i jakiej naprawy wymagają. To zostało już z naszej strony sprawdzone i teraz będziemy przystępować do modernizacji - tłumaczy w rozmowie z tvn24bis.pl przedstawicielka lotniska.

Modernizacja ma się zacząć "na dniach" i potrwa kilka miesięcy. - Remont będzie prowadzony przez cały sezon letnio-wczesnojesienny. Dopóki pogoda pozwoli - mówi, jednocześnie zwracając uwagę, że również ostateczny czas rozpoczęcia remontu zależy od warunków pogodowych.

Dlaczego remont potrwa tak długo? Jak tłumaczy przedstawicielka lotniska, dzieje się tak z dwóch powodów. - Żeby nie zaburzać ruchu lotniczego, będziemy to musieli rozłożyć w czasie i należy pamiętać, że są to drogi kołowania, które mają już swoje lata - zwraca uwagę.

Co z pasażerami

Co ważne, remont nie powinien utrudniać życia pasażerom. - Nie przewidujemy zaburzeń w ruchu lotniczym, wszystko powinno odbywać się zgodnie z planem. Będziemy tak realizować remont dróg kołowania, żeby nie spowodowało to żadnych opóźnień w ruchu lotniczym - mówi Jolanta Grus z biura prasowego lotniska.

Jak jednak dodaje, przedstawiciele lotniska nie mogą dać gwarancji, "co się wydarzy po drodze". Ewentualne zmiany w rozkładzie lotów będą wprowadzane doraźnie.

Na razie nie jest znany koszt remontu.

Za co możemy zostać wyproszeni z samolotu? Zobacz materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS (15.10.2016):

Tego lepiej nie robić. Za co możemy zostać wyproszeni z samolotu?TVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24