Szczęśliwy jak Polak. Mamy coraz więcej pieniędzy i mniej stresu

Z kraju

TVN24 BiSSzczęśliwy jak Polak. Mamy coraz więcej pieniędzy i mniej stresu

Mamy mniej stresu i więcej pieniędzy - wynika z Diagnozy Społecznej 2015. Rekordowe 81,2 proc. z nas pozytywnie ocenia swoje życie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Wg autora publikowanej w środę Diagnozy prof. Janusza Czapińskiego z UW powód tego, że czujemy się szczęśliwi i spełnieni jest prosty: lepiej zarabiamy i coraz mocniej wierzymy we własne możliwości.

Więcej zarabiamy

Jak wynika z badań, dochody przeciętnego gospodarstwa domowego w ciągu ostatnich 2 lat wzrosły o 314 zł i wynoszą 3450 zł (netto). To wystarczy, by podnieść poczucie zadowolenia z sytuacji finansowej – deklaruje 1/3 badanych. Dla porównania w 1991 r. takich osób było tylko 10 proc. A wg ostatniej Diagnozy z 2013 r. odsetek dobrze oceniających swoją kondycję materialną był mniejszy o 5 pkt proc. niż obecnie.

Jest lepiej

Poczucie szczęścia przekłada się na wszystkie strefy życia. Większość uważa, że ma udane życie rodzinne i zawodowe. Zadowolenie z małżeństwa i potomstwa deklaruje ponad 80 proc. badanych. W efekcie tego wszystkiego zmniejsza się poziom stresu i objawów depresji. Nawet kontakty z urzędnikami wyraźnie się w ostatnich latach poprawiły – wskazuje "DGP". Diagnoza Społeczna została przygotowana po raz ósmy.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock