Rekordowo zadłużeni na święta

Z kraju

sxc. huGwiazdka to dla banków czas żniw

Gwiazdka to dla banków czas żniw, bo Polacy biorą więcej pożyczek gotówkowych i ratalnych. W tym roku zbiory będą wyjątkowo obfite, a ich wartość może pobić rekord z 2008 roku – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Według badań ARC Rynek i Opinia na prezenty średnio przeznaczymy 530 złotych. Jest to wystarczający powód, by część z nas na bożonarodzeniowe święta wzięła kredyt. Zachęcają nas do nich atrakcyjne oferty pożyczkowe. A także, niskie oprocentowanie, wynikające ze spadku stóp procentowych. Co czwarty Polak, miał kiedyś kredyt ratalny na zakup prezentów.

W całym 2013 r. banki udzieliły łącznie 70,2 mld zł kredytów konsumpcyjnych, a w 2014 r. tylko do października 64,8 mld zł. Wszystko wskazuje na to, że pobity zostanie rekordowy wynik z 2008 r. 72 mld zł nowych kredytów. Łączne zadłużenie posiadaczy kredytów konsumpcyjnych w bankach przekroczyło już 144 mld zł.

Również częściej korzystamy z usług firm pożyczkowych i e-pożyczek, gdzie zadłużymy się na kwotę 4 mld zł. O 1 mld więcej niż rok wcześniej.

- Ożywienie związane ze świętami jest widoczne, podobnie jak w kilku poprzednich latach. Obserwujemy wzrost zainteresowania klientów kredytami gotówkowymi zaciąganymi za pośrednictwem bankowości elektronicznej i mobilnej. Nasi pożyczkobiorcy coraz chętniej korzystają z tych zdalnych kanałów dostępu - mówi Mateusz Górzny, menedżer ds. sprzedaży kredytów w Banku Zachodnim WBK.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc. hu