Z kraju

To lotnisko pobiło rekord. Choć ograniczyło loty do Tunezji, Egiptu i Turcji

Z kraju


W lipcu br. Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach obsłużył blisko 435,2 tys. pasażerów - to rekordowa w historii portu liczba podróżnych korzystających z lotniska w ciągu jednego miesiąca. Wzrost ruchu nastąpił mimo załamania czarterów do Tunezji, Egiptu i Turcji.

- Skomplikowana sytuacja polityczna w krajach, które do tej pory były masowymi kierunkami wypoczynku Polaków, spowodowała zapaść tej części rynku przewozów czarterowych. Według naszych wstępnych szacunków, od początku roku w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, ruch do Tunezji spadł o ok. 80 proc., do Egiptu o ok. 75 proc., a do Turcji o ok. 50 proc. - ocenił we wtorek prezes zarządzającego pyrzowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik. W przypadku portu Katowice taki spadek ruchu na popularnych wcześniej trasach przełożył się na ok. 130 tys. pasażerów mniej na tych kierunkach. - Na szczęście dynamicznie rosną Bułgaria, Grecja i Hiszpania. W naszej ocenie, w najbliższych latach to te kraje będą motorem napędowym ruchu wakacyjnego z Pyrzowic - dodał prezes.

Kolejne rekordy

Duże nadzieje lotnisko pokłada także w rozwoju dalekodystansowej siatki bezpośrednich połączeń czarterowych. - Jestem przekonany, że za niewątpliwym sukcesem uruchomionego na początku lipca, na zlecenie Biura Podróży TUI, bezpośredniego połączenia z Pyrzowic do Dominikany pójdą kolejne trasy dalekodystansowe - uważa Tomasik. W lipcu tego roku z usług pyrzowickiego lotniska skorzystało o ponad 8 tys. pasażerów więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Blisko 212,3 tys. osób to pasażerowie linii regularnych (wzrost o ponad 5,1 tys.), a ponad 222 tys. to podróżni korzystający z czarterów (wzrost o blisko 2,2 tys.).

- Lipiec 2016 zamknęliśmy najlepszym miesięcznym wynikiem liczby obsłużonych pasażerów w ruchu całkowitym w historii Katowice Airport. Osiągnęliśmy go pomimo trwającej dynamicznej zmiany struktury najpopularniejszych tras czarterowych z naszego portu - podkreślił prezes.

Latamy coraz częściej

Katowice Airport to największy regionalny port lotniczy w Polsce w zakresie obsługi ruchu czarterowego i cargo. Z Pyrzowic obsługiwanych jest ponad sto tras regularnych i czarterowych. To m.in. nowe kierunki czarterowe (Gambia, Wyspy Zielonego Przylądka, Oman), a także te uruchomione wcześniej: Kenia, Zanzibar, Dominikana czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. W nowościach w siatce połączeń regularnych są m.in. Bari, Dubaj, Lanzarote i Teneryfa - wszystkie obsługiwane przez linię Wizz Air. Od początku roku do końca lipca pyrzowickie lotnisko obsłużyło niespełna 1 mln 768 tys. podróżnych, czyli o 71,2 tys. osób (4,2 proc.) więcej niż w okresie od stycznia do końca lipca zeszłego roku. Wyniki siedmiu miesięcy potwierdziły wcześniejsze prognozy, zgodnie z którymi Katowice Airport może w tym roku pobić zeszłoroczny rekord liczby obsłużonych pasażerów, wynoszący 3,06 mln osób. Władze lotniska szacują, że w całym 2016 r. z siatki połączeń portu skorzysta ok. 3,3 mln osób. W porcie realizowane są inwestycje - w maju został oddany do użytku nowy terminal cargo, zakończono także generalny remont terminalu pasażerskiego A. Następuje przekształcanie starej drogi startowej w drogę kołowania oraz dostosowanie pola manewrowego lotniska do wyższej kategorii operacji lotniczych. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpocznie budowę nowej wieży kontroli ruchu lotniczego, a spółka Chopin Airport Development na podstawie umowy franczyzowej z Marriott International ruszy z budową hotelu pod marką Moxy.

Turystyczna Turcja po puczu:

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości