Rekordowe fundusze na innowacje dla polskich przedsiębiorców

Z kraju

TVN24Historyczną szansą na zwiększenie konkurencji polskich firm są rekordowe środki z nowej unijnej perspektywy

Ponad półtora miliarda złotych na innowacje w małych i średnich przesiębiorstwach oraz skrócony do 60 dni czas wydania decyzji - informuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które ogłosiło pierwszy konkurs "szybka ścieżka" w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

- To największe w historii środki na wsparcie innowacyjności polskich firm – powiedziała prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Pierwsza instytucja

Historyczną szansą na zwiększenie konkurencji polskich firm są rekordowe środki z nowej unijnej perspektywy.

- Na ten cel w samej „szybkiej ścieżce” do 2022 roku przeznaczamy blisko 1,9 mld euro. Łącznie w I osi Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój przedsiębiorcy mogą liczyć na ponad 3,8 mld euro - informuje minister Kolarska-Bobińska.

NCBR jest pierwszą instytucją publiczną w Polsce, wprowadzającą rynkowy system wsparcia, który skraca czas wydawania decyzji do 60 dni od złożenia wszystkich dokumentów. Jego celem jest wzrost innowacyjności przedsiębiorstw w oparciu o efekty prac badawczo-rozwojowych.

Program stanowi kontynuację konkursu 1.4 z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Budżet

Jak poinformował dyrektor NCBR prof. Krzysztof Kurzydłowski, przygotowania do uruchomienia nowej unijnej perspektywy poprzedziły liczne konsultacje i spotkania z beneficjentami oraz przedstawicielami przemysłu.

- Dlatego nowe konkursy, w szczególności tzw. „szybka ścieżka”, to nie tylko dobrze zaprojektowane instrumenty wsparcia prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach, ale przede wszystkim odpowiedź na zapotrzebowanie polskiego sektora wysokich technologii - powiedział prof. Kurzydłowski.

Budżet uruchomionego konkursu wynosi 1,6 mld złotych. Dedykowany jest przedsiębiorcom spełniającym kryteria mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Mogą się oni ubiegać o dofinansowanie projektów, obejmujących realizację badań przemysłowych bądź prac rozwojowych nad rozwiązaniami technologicznymi oraz produktami, które służą rozwojowi prowadzonej działalności gospodarczej.

Wnioski będą przyjmowane od 4 maja do 31 grudnia 2015 roku.

Autor: mb/ps / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24