Referendum ws. podatków “to strata publicznych pieniędzy”

Z kraju

TVN24 BiSReferendum ws. systemu podatkowego? "To chwyt wyborczy"

Referendum w sprawie uproszczenia systemu podatkowego to strata publicznych pieniędzy. Widać, że żółta kartka od wyborców zmobilizowała polityków. To chwyt wyborczy - mówi Prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC. - Temat wraca, bo system podatkowy w Polsce jest zły - uważa Rafał Antczak z Deloitte.

Prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC twierdzi, że pomysł uproszczania systemu podatkowego, o który w referendum chce pytać Polaków prezydent Bronisław Komorowski zawsze powraca w czasie kampanii wyborczej.

Chwyt wyborczy?

- Robienie referendum w sprawie tego, czy uprościć system podatkowy jest stratą publicznych pieniędzy, bo odpowiedz na takie pytanie można uzyskać bez takich kosztów. Fakt, że ten pomysł teraz powrócił pokazuje, że żółta, czy nawet pomarańczowa kartka od wyborców mobilizuje polityków do działania. Sam pomysł referendum jest chwytem wyborczym - ocenia prof. Witold Orłowski.

Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte przypomniał, że sam jest zwolennikiem podatku liniowego. - 10 lat temu proponowałem takie rozwiązanie i wtedy spotkało się to z bardzo silną obstrukcją. Temat wraca, bo wielu Polaków widzi system podatkowy jest zły. Potwierdzają to analizy i badania. Do stwierdzenia tego nie potrzeba dodatkowych dowodów. To sytuacja kuriozalna, bo obniża rangę prezydenta. Bardzo prawdopodobne jest, że wszyscy będą chcieli wprowadzenia zasady domniemanej niewinności podatnika - uważa Rafał Antczak.

Klauzula obejścia

Warto przypomnieć, że przygotowywany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ordynacji podatkowej zakłada wprowadzenie klauzuli obejścia prawa. - Zależy jak będzie zrobiona, bo diabeł tkwi w szczegółach. Prawie wszystkie kraje OECD mają taką klauzulę, bo zawsze może dojść do sytuacji, że podatnik nadużywa zaufania do organu podatkowego. To zaufanie do podatnika nie ma służyć temu, że wszyscy znajdą kruczki w prawie i przestaną płacić podatki. Wprowadzenie klauzuli jest ryzykowne, bo urząd musi umieć pokazać, że działania podatnika zmierzały do obejścia płacenia podatków. Aby dobrze stosować klauzulę trzeba mieć bardzo sprawnych urzędników, którzy umieją to robić. To wymaga budowy ogromnych kompetencji - twierdzi prof. Orłowski.

Decyzja urzędnika

Antczak twierdzi, że stosowanie takich przepisów wymaga dobrze działającego aparatu, również informatycznego.

- Wiemy, że z tym nie jest najlepiej. Raport OECD pokazał, że polski system jest nieefektywny, kosztowny. Wprowadzenie bardzo skomplikowanej zasady, która wymaga bardzo profesjonalnego podejścia i jednolitej interpretacji podatkowej. A zaczynamy od tego, że to urzędnik będzie decydował, czy dane rozwiązanie podatkowe są próbą ominięcia, czy też nie - twierdzi Antczak. - Nie z tej strony należy zacząć naprawę systemu podatkowego - dodaje.

Referendum

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek, że chce przeprowadzenia referendum m.in. w sprawie zmian w systemie podatkowym tak, by wzmocnić pozycję podatnika w stosunku do państwa. - Nie mogę się doczekać od dłuższego czasu rozstrzygnięcia w kwestii wprowadzenia zasady, która powinna dawać szansę obywatelowi podatnikowi na mocniejszą pozycję w relacji z państwem i urzędnikiem. To jest zasada rozstrzygnięcia wątpliwości prawnych na korzyść obywatela podatnika, a nie na korzyść urzędnika - mówił Komorowski.

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ