Raport: drożeją leki. Polacy więcej płacą w aptekach

Z kraju

Jak będą kształtować się ceny w nadchodzącym roku?db | tvn24bis.pl
wideo 2/4

19 złotych i 2 grosze - tyle wynosiła średnia cena detaliczna leku w grudniu zeszłego roku - wynika z danych firmy badawczej PEX PharmaSequence. Według firmy, apteki podnoszą ceny, by ograniczyć spadek swoich zysków na marżach.

Jak wynika z danych firmy PEX PharmaSequence średnia cena detaliczna leku wynosiła w grudniu 2017 roku 19,02 zł. To o 0,4 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu, ale również aż o 8,2 proc. więcej niż w grudniu 2016 roku.

Wzrost cen może wynikać z malejącego popytu - ocenia firma. "Rynek apteczny w grudniu 2017 w porównaniu do grudnia 2016 wartościowo i ilościowo spada a rosną ceny zakupu produktów przez apteki. W tego typu sytuacji podnoszenie cen – w celu redukcji strat na marży – można uznać za proces rynkowo naturalny" - czytamy w miesięcznym raporcie.

Droższe były też leki z recept refundowanych. Ich średnia cena to 27,73 zł, czyli o 2,3 proc. więcej niż w grudniu 2016 roku. Z raportu wynika również, że w grudniu 2017 roku refundacja leków osiągnęła wartość 702 mln złotych, czyli o 1,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Sprzedaż w aptekach

Rynek apteczny wzrósł w 2017 roku o 4 proc. i osiągnął wartość niemal 33 mld złotych - podała firma w komunikacie. Wartość refundacji wyniosła ponad 8,4 mld zł ( wzrost o 4,5 proc. w stosunku do 2016 roku).

W samym grudniu rynek apteczny zanotował sprzedaż na poziomie ponad 2,8 mld zł, ale wartość sprzedaży wobec analogicznego miesiąca 2016 spadła o blisko 98,5 mln zł (-3,4 proc.)

Z kolei średnia marża apteczna dla wszystkich leków w grudniu 2017 roku wynosiła prawie 25 proc. i była o 0,58 punktów procentowych mniejsza od marży w analogicznym okresie rok wcześniej.

Podział średniej ceny opakowania na zapłatę pacjenta i dopłatę refundacyjną PEX PharmaSequence

Badanie rynku

PEX PharmaSequence jest polską firmą badawczą specjalizującą się w usługach dla podmiotów działających w ramach szeroko rozumianego rynku ochrony zdrowia. Raport powstał na podstawie własnych danych rynkowych firmy.

Liczba aptek otwartychPEX PharmaSequence

PEX PharmaSequence zaznacza, że realizuje projekty doradcze i badawcze dotyczące polskiego rynku ochrony zdrowia. "W naszej pracy łączymy wiedzę blisko sześćdziesięcioosobowego zespołu ekspertów z różnych dziedzin i ogromne zasoby danych rynkowych. Posiadamy dane z panelu ponad 5 500 aptek oraz dane i informacje pochodzące z syndykatowych badań rynku prowadzonych wśród lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek i innych zawodów związanych z ochroną zdrowia" - podaje PEX PharmaSequence.

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP