Kryzys w gospodarstwach domowych? "Mniej oszczędności i kredytów na konsumpcję"

Z kraju

shutterstock.comNarodowy Bank Polski opublikował analizę sytuacji finansowej sektora gospodarstw domowych, dotyczących danych danych za III kwartał 2014 roku

Polacy coraz rzadziej sięgają po kredyty - twierdzi Narodowy Bank Polski w opublikowanej analizie sytuacji finansowej sektora gospodarstw domowych za III kw. 2014 r..

Jak wynika z raportu, zobowiązania finansowe Polaków osiągnęły poziom 624,3 mld zł i przekroczyły o 2,3 proc. stan sprzed kwartału.

Z kolei aktywa finansowe gospodarstw domowych na koniec III kwartału 2014 r. wyniosły 1.645,4 mld zł i wzrosły w porównaniu z końcem kwartału poprzedzającego o 2,8 proc.

Poprawa nastrojów

Realne tempo wzrostu dochodów brutto w gospodarstwach domowych obniżyło się w ujęciu rocznym, z 3,8 proc. w II kwartale do 3,2 proc. Po wyłączeniu wahań sezonowych dochody brutto wzrosły jednak o 0,1 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału i o 1,8 proc. wyższe w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 roku.

Na umiarkowany wzrost wpływ miał przede wszystkim wzrost dochodów z pracy, a także utrzymująca się na wysokim poziomie dynamika nadwyżka operacyjna brutto.

Spożycie prywatne, według danych opublikowanych przez NBP, wzrosło w ciągu roku o 2,4 proc. Wydajemy zatem więcej. Eksperci wskazują, że wzrost popytu konsumpcyjnego może utrzymać się również w ostatnim kwartale 2014 roku. Przyczyną są poprawiające nastroje konsumenckie oraz dane z gospodarki za końcówkę ub.r.

Mniej kredytów i oszczędności

Gospodarstwa wykazują mniejsze zainteresowanie kredytem. Stopień finansowania konsumpcji takim sposobem, osiągnął poziom zaledwie 0,5 proc. Jak informuje NBP, “dane wskazują, że w analizowanym okresie banki nieznacznie złagodziły kryteria i warunki udzielania kredytów konsumpcyjnych, czego efektem był niewielki wzrost popytu”.

Od 2013 r. utrzymuje się trend spadkowy wysokości oszczędności gospodarstw domowych. W III kwartale 2014, wyniosły 10,8 mld zł, zaś po korekcie sezonowej było, to zaledwie 3,3 mld zł. Stopa oszczędzania ukształtowała się na poziomie 1,3 proc. Większość oszczędności obywatele pozyskują z systemu emerytalnego.

Depozyty, to najchętniej wybierana forma inwestycji gospodarstw domowych. Ich liczba rośnie począwszy od 2008 roku, jednak w III kwartale zanotowano wyhamowanie trendu. W formie depozytów ulokowano 6,8 mld, co stanowi ok. 25 proc. środków wydanych na nowe aktywa.

W ciągu kwartału, stan depozytów powiększył się o 1,3 proc. i wyniósł 605, 5 mld zł.

Zmiany w kredytach na mieszkanie. Jak to wpłynie na rynek? TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com