"Kąpielisko zawsze było bezpieczne i czyste". Kołobrzeg odpowiada na raport EEA

Z kraju

Kołobrzeg może się pochwalić kąpieliskami z wodą najwyższej jakości

- Kołobrzeskie kąpielisko zawsze było bezpieczne i czyste - podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl rzecznik prasowy urzędu miasta Michał Kujaczyński. To reakcja na wyniki raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), z którego wynikało, że Kołobrzeg jest kąpieliskiem z wodą o najgorszej jakości na polskim wybrzeżu.

W ostatni weekend pisaliśmy o przygotowanym w maju raporcie Europejskiej Agencji Środowiska, z którego wynikało, że Kołobrzeg jest kąpieliskiem z wodą o najgorszej jakości na polskim wybrzeżu.

Średnia z czterech lat

Władze miasta nie zgadzają się z wynikami raportu i twierdzą, że nie odzwierciedla on rzeczywistości.

Jak wyjaśnia Michał Kujaczyński z UM Kołobrzegu, tak niska ocena wynika jedynie z niedoskonałej metodologii badania Europejskiej Agencji Środowiska. Bierze ona pod uwagę średnie wyniki pomiarów jakości wody w kąpieliskach w poprzednich czterech latach (czyli w okresie 2012-2015). Badania są przeprowadzane na podstawie unijnej dyrektywy 2006/7/WE dotyczącej oceny oraz klasyfikacji wody w kąpielisku. Jak podaje w swoim raporcie EEA, próbki wody pobierane są przynajmniej cztery razy w ciągu roku, co ma dać "wiarygodne i realistyczne wyniki (...) oraz prognozy na ten sezon".

Niska ocena Kołobrzegu - według Kujaczyńskiego - wynika z sytuacji, która miała miejsce w latach 2012-2013, kiedy prowadzone były prace związane z przebudową umocnień brzegu morskiego, budową progów podwodnych i wbijaniem nowych ostróg.

Wówczas wartość bakterii e-coli na 100 ml wyniosła 882 i 981 jednostek w kąpielisku "Kołobrzeg plaża centralna". Dopuszczalna norma wynosi 1000 jednostek i choć wtedy także nie została przekroczona, to jednak mocno wpłynęło to na ocenę kąpieliska za okres czterech sezonów.

Kujaczyński zaznacza, że "nigdy nie było sytuacji, aby wartość dopuszczalna bakterii E-coli przekroczyła 1000". - Kołobrzeskie kąpielisko zawsze było bezpieczne i czyste - dodaje.

Co więcej, ocena EEA dotyczy kąpieliska "Kołobrzeg plaża centralna", ale w starej lokalizacji. W tym roku Urząd Miasta zdecydował się bowiem na jego przesunięcie.

- Ta decyzja była podyktowana względami technicznymi. Jesteśmy po ukończonym remoncie placu przed molo i na tym miejscu, gdzie teraz jest ono zlokalizowane, mamy fantastyczne miejsce do eventów - mówi o przyczynach rzecznik Kujaczyński.

Najnowsze badania

Kąpielisko w nowej lokalizacji będzie mogło uzyskać ocenę Europejskiej Agencji Środowiska dopiero po czterech sezonach. Miasto zapewnia jednak, że woda jest bardzo czysta.

Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kołobrzegu, które otrzymaliśmy z Urzędu Miasta. Liczba jednostek e-coli 4 lipca na Plaży Centralnej wyniosła 61, na Plaży Zachodniej - 46, a na Plaży Wschodniej mniej niż 15 jednostek (przypomnijmy, że dopuszczalna wartość to 1000). Podobne wyniki zaobserwowano także w badaniu z czerwca.

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl