Po tych uczelniach będziesz zarabiać krocie. Nowy ranking

Z kraju

tvn24bisGdzie najlepiej studiować? Ranking najlepszych uczelni

Ukończenie studiów na Uniwersytecie w Oksfordzie daje najlepsze perspektywy na rynku pracy - wynika z tegorocznego rankingu brytyjskiego tygodnika "Times Higher Education". Polskie uczelnie znalazły się dopiero w piątej setce zestawienia.

W zestawieniu uczelni dających swoim studentom najlepsze perspektywy na rynku pracy drugie miejsce zajęła uczelnia California Institute of Technology, a trzecie Uniwersytet Stanforda. W pierwszej piątce rankingu "Times Higher Education" znalazły się jeszcze: Uniwersytet Cambridge oraz Massachusetts Institute of Technology.

Najwyższe miejsca w rankingu wśród polskich uczelni zajęły Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Warszawska, które zostały sklasyfikowane w piątej setce pomiędzy miejscami 501-600.

Co się liczy?

Fabian Pietras, menedżer w firmie Antal komentował w TVN24 BiS, że na rynku pracy najbardziej pożądani są absolwenci uczelni, które współpracują z biznesem.

- Poza dwoma misjami, które kiedyś miały uniwersytety, czyli nauczanie i prace badawcze, dochodzi trzecia główna: współpraca z otoczeniem biznesowym. Najlepsze uczelnie tworzą programy studiów pod konkretne firmy - mówił Pietras. - Elementem warunkującym otrzymanie dobrej oferty pracy jest ukończony kierunek studiów, który jest spójny z zapotrzebowaniem biznesu - dodał. Krzysztof Danielewski, prezes Fundacji Ivy Poland mówił, że coraz więcej Polaków chce i studiuje za granicą. - Brakuje wsparcia finansowego dla takich osób. Czesne i pobyt np. w Wielkiej Brytanii, czy USA finansują fundacje i osoby prywatne. Studia w Stanach Zjednoczonych to wydatek ok. 80. tys. dolarów rocznie, a w Wielkiej Brytanii trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 9 tys. funtów na czesne i drugie tyle na życie - mówił Danielewski.

Najlepsze uczenie według "Times Higher Education":

Autor: msz//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock