Ranking elitarnych uczelni świata. Zobacz, gdzie jest Polska

Z kraju

ShutterstockUniwersytet Warszawski znalazł się dopiero w szóstej setce rankingu THE

Oxford najlepszym uniwersytetem na świecie - wynika z najnowszego rankingu przygotowanego przez Times Higher Education. Klasyfikacja obejmuje 5 proc. najlepszych instytucji oświatowych na świecie. Polskie uczelnie są daleko w tyle - pojawiają się dopiero w ostatnich setkach zestawienia, ale sukcesem jest samo ich uwzględnienie w rankingu.

Ranking Times Higher Education obejmuje łącznie 980 uczelni z 79 krajów. Oxford jako pierwszy z Wielkiej Brytanii okazał się najlepszy. Zdetronizował California Institut of Technology, który był liderem przez ostatnich pięć lat.

Brexit może podciąć skrzydła

Louise Richardson, wicekanclerz Oxfordu przyznała, że była „zelektryzowana” sukcesem uniwersytetu. Zachowuje ostrożność i przestrzega, że pozycja najlepszego uniwersytetu na świecie jest zagrożona, jeśli dostęp do europejskiego funduszu badawczego zostanie wstrzymany wskutek Brexitu. Prof. Richardson przyznała w rozmowie z „Financial Times”, że Oxford otrzymał 12 proc. swojego finansowania of Europejskiej Rady Badawczej (ang. European Research Council). - W zeszłym roku było to 67 mln funtów - przyznała. Wielka Brytania jest największym beneficjentem unijnych fundusz badawczych dla uniwersytetów, otrzymując łącznie 1,2 mld funtów rocznie. Gdyby to wsparcie zostało wycofane, brytyjskie instytucje nie tylko stracą ważne źródło dochodów, lecz także będą musiały zmierzyć się z rosnącą konkurencją ze strony europejskich uniwersytetów, które wciąż będą mogły korzystać ze wsparcia UE.

Amerykańskie uczelnie

Pierwsza „dziesiątka” jest zdominowana przez uniwersytety amerykańskie, takie jak: Stanford, Massachussets Institute of Technology, Harvard czy Princeton. Uniwersytet Cambridge uplasował się na czwartym, a Imperial College London na ósmym miejscu. 1. University of Oxford, Wielka Brytania 2. California Institute of Technology, USA 3. Stanford University, USA 4. University of Cambridge, Wielka Brytania 5. Massachusetts Institute of Technology, USA 6. Harvard University, USA 7. Princeton University, USA 8. Imperial College London, Wielka Brytania 9. Swiss Federal Institute of Technology, Zurych, Szwajcaria =10. University of Chicago, USA =10. University of California, Berkeley, USA

Ranking wskazuje także na rosnące znaczenie azjatyckich uniwersytetów, zwłaszcza chińskich, które są wspierane znaczącymi subsydiami rządowymi.

Polska w ogonie

Polskie uczelnie pojawiły się w ogonie światowego rankingu. Najwyżej spośród wszystkich polskich uczelni uplasowały się Uniwersytet Warszawski (ponad 49 tys. studentów) oraz Politechnika Warszawska (niemal 33 tys. studentów ) - pojawiły się w piątej setce. Dalej są Uniwersytet Jagielloński oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. Z kolei w ósmej setce pojawiły się: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Polskie uniwersytety notują słabe wyniki, ale pocieszający może być fakt, że w ogóle w zestawieniu zostały uwzględnione. Jak podają autorzy rankingu, tegoroczna klasyfikacja obejmuje 5 proc. najlepszych instytucji oświatowych na świecie.

Studia w Europie

Europejskie uczelnie tracą na rzecz tych azjatyckich. W pierwszej dziesiątce znajduje się zaledwie jeden pochodzący z kontynentalnej Europy - szwajcarski ETH Zurich. Niemcy mają 41 reprezentantów w klasyfikacji, z czego 9 znajduje się w pierwszej setce. 13 wiodących holenderskich uniwersytetów pojawia się pośród 200 najlepszych.

Pozostałe europejskie uniwersytety także tracą grunt pod nogami. Coraz niższe lokaty zajmują uczelnie z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Podobnie z uczelniami z Europy Środkowo-Wschodniej. Spadki nie ominęły również Danii i Finlandii.

Ranking Times Higher Education jest przygotowywany od 13 lat i bierze pod uwagę pięć wskaźników: nauczanie, badania (rozumiane jako liczba, dochód i reputacja), liczbę cytowań akademickich, zasięg międzynarodowy oraz transfer wiedzy do przemysłu.

Kalkulacje zostały poddane niezależnemu audytowi przeprowadzonemu przez PricewaterhouseCoopers.

Zobacz: Polskie uniwersytety spadają w rankingu

Autor: ag//ms / Źródło: tvn24bis.pl, Financial Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock