Najbogatsze i najbiedniejsze gminy w Polsce

Z kraju

tvn24Jak się żyje w gminie Kleszczów?

Gmina Kleszczów (województwo łódzkie) jest najbogatszą gminą w Polsce - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2017 rok. Najbiedniejszą jest zaś Pszów (województwo śląskie).

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za ubiegły rok wynika, że średnie dochody gmin (podatki, dotacje, subwencje) wyniosły 4,9 tys. zł na jednego mieszkańca.

Najbogatsze

Najbogatszą pod tym względem jest gmina Kleszczów w województwie łódzkim. Na czele tego rankingu znajduje się zresztą odkąd Główny Urząd Statystyczny publikuje takie dane, czyli 2002 roku. Według GUS w Kleszczowie na jednego mieszkańca przypadało w ubiegłym roku 47 tysięcy złotych dochodu, czyli niemal 10 razy tyle, ile wynosi ogólnopolska średnia.

Skąd tak wysoki wynik? To efekt ogromnych wpływów z podatku od nieruchomości i opaty eksploatacyjnej, które płacą do gminnej kasy zakłady zlokalizowane na jej terenie, czyli Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym - Elektrownia Bełchatów.

"Mamy basen, darmowy aerobik". Tak żyje się w najbogatszej gminie Polski

Na podium najbogatszych gmin w Polsce znalazła się jeszcze gmina Rewal z województwa zachodniopomorskiego, w przypadku której dochody na jednego mieszkańca wyniosły 27,2 tys. zł. Natomiast trzecie miejsce przypadło Krynicy Morskiej (woj. pomorskie). Dochód tej gminy to 14,1 tys. zł per capita.

Najbogatsze gminy w Polscetvn24bis

Najbiedniejsze

Na drugim biegunie zestawienia znalazła się gmina Pszów w województwie śląskim. Dochody na jednego mieszkańca osiągnęły tam poziom zaledwie 2,9 tys. złotych. Drugie miejsce od końca zajął Bolesław w województwie małopolskim (3 tys. zł na mieszkańca) a trzecie gmina Komprachcice w woj. opolskim (3,1 tys. zł).

Jak wynika ponadto z wyliczeń Serwisu Samorządowego PAP, Warszawa, której dochód w 2017 r. w przeliczeniu na mieszkańca wyniósł 8,8 tys. zł, jest najbogatszym miastem na prawach powiatu, do których zalicza się dawne stolice województw i miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Najbiedniejsze gminy w Polscetvn24bis

Kolejne na liście najbogatszych miast są Świnoujście 8,1 tys. zł, Sopot i Płock (po 8 tys. zł). Największy skok dochodów rok do roku odnotowano w gminie Sośno w woj. kujawsko-pomorskim, której dochody wzrosły do 7,3 tys. zł per capita (77 proc.). Niemal dokładnie o połowę w ciągu roku swoje dochody powiększyły gminy: Wiskitki (woj. mazowieckie) i Milanów (woj. lubelskie).

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com/ Greenpeace Polska/Bogusz Bilewski