Tabletki na zgagę wycofane ze sprzedaży. Jest decyzja

Z kraju

GIFTabletki na zgagę wycofane ze sprzedaży. Jest decyzja

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży kolejnego leku na zgagę. Chodzi o tabletki powlekane Raniberl Max, których producentem jest firma Berlin-Chemie AG.

GIF podał w komunikacie, że do Inspektoratu wpłynął wniosek pełnomocnika firmy Berlin-Chemie AG o wycofanie z obrotu serii produktu w związku z potwierdzeniem obecności zanieczyszczenia N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w substancji czynnej Ranitidinum.

W połowie września GIF podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży kilku leków, wówczas na liście znalazły się także wszystkie serie tabletek Raniberl Max.

Ranitydyna jest szeroko stosowana w celu zmniejszenia produkcji kwasu żołądkowego u pacjentów ze zgagą czy wrzodami żołądka.

Jak czytamy w komunikacie, "w związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, (...) Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu" ze sprzedaży na terenie całego kraju wszystkich serii tabletek powlekanych Raniberl Max, 150 mg.

ZOBACZ KOMUNIKAT

Wstrzymanie a wycofanie

Każdego miesiąca GIF wydaje średnio kilka decyzji o wycofaniu poszczególnych serii produktów z obrotu.

Serie leku wstrzymanego w obrocie w Polsce można, po przedstawieniu dowodów na bezpieczeństwo jego stosowania, ponownie wprowadzić na rynek. W razie wycofania leku nie ma takiej możliwości.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock