Rafalska podała, ile pieniędzy poszło na 500 plus. "Budżet ma się znakomicie"

Z kraju

Premier o 500 plus: ponad 60 procent środków trafia do rodzin na wsitvn24
wideo 2/5

Wydatki na politykę rodzinną wynoszą obecnie ponad 3 procent PKB; jesteśmy w czołówce państw europejskich, które inwestują w rodzinę - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że na program Rodzina 500 plus wydano dotychczas 33 mld zł. Naszą ambicją jest model rodziny dwa plus trzy - mówiła.

W sobotę Sejmie odbyła się I Ogólnopolska Konferencja "Prawa rodziny - rdzeń współczesnej demokracji". Szefowa resortu rodziny w swoim wystąpieniu podkreśliła, że obecne finansowanie takich programów jak Rodzina 500 plus jest bezpieczne.

- Dzisiaj jesteśmy w czołówce państw europejskich, które inwestują w rodzinę, a budżet ma się znakomicie i prowadzenie takiej polityki rodzinnej nie stanowi żadnego zagrożenia dla finansów publicznych - zapewniła.

Program Rodzina 500 plus

Minister podkreśliła, że program Rodzina 500 plus powstał po to, by "przywrócić rodzinom godność i poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego". Podała, że z programu korzysta ponad 2 mln rodzin i prawie 4 mln dzieci.

- Już dzisiaj wydaliśmy na ten program ponad 33 mld zł, w tym ok 400 mln zł na dzieci, które są w pieczy zastępczej" - powiedziała minister. Jak dodała, programem objętych jest 57 proc. dzieci do 18 roku życia.

Rafalska odniosła się również do zarzutów, jakie padały od przeciwników wprowadzenia tego programu. - Wszystkie zarzuty, które się pojawiały, że polskie rodziny zmarnotrawią pieniądze okazały się nieuprawnione, bezpodstawne i krzywdzące - podkreśliła minister. Dodała, że zarzut dot. dezaktywizacji kobiet nie znajduje potwierdzenia w danych pochodzących z rynku pracy.

Przedszkola i żłobki

- Rodziny potrzebują miejsc do opieki nad dzieckiem do trzeciego roku życia i nie mówię tylko o opiece przedszkolnej, w związku z tym podjęto już decyzję rządową, taką budżetową, że w 2018 roku będzie kwota przeznaczona na rozwijanie sieci tych właśnie miejsc opieki nad małym dzieckiem do kwoty 450 milionów złotych, do tej pory była to kwota 151 milionów złotych - powiedziała Rafalska. - Jak zaczynaliśmy wprowadzać program Rodzina 500 plus, to mówiłam, że chcemy w Polsce zmienić model rodziny, który zaczął być dominujący - dwa plus jeden, na dwa plus dwa. Teraz mogę powiedzieć, że naszą ambicją jest zmiana tego modelu dwa plus dwa na dwa plus trzy, żeby w Polsce wielodzietna rodzina byłą tą rodziną, o której marzymy, od której zależy przyszłość nas wszystkich - powiedziała. Na zakończenie konferencji uczestnicy przyjęli deklarację. Zaapelowali też o ustanowienie 22 października Międzynarodowym Dniem Praw Rodziny.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock