Jak nie stracić 500 plus? Wkrótce będzie można złożyć nowe wnioski

TVN24 Biznes

"Polscy emigranci rzucili się na 500 plus"tvn24bis.pl
wideo 2/4

Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o "500 plus" i inne świadczenia dla rodzin - przypomina szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Przyjęta w piątek ustawa ujednoliciła terminy przyjmowania wniosków o różne rodzaje świadczeń dla rodzin. Nowy okres zasiłkowy rozpocznie się 1 października.

Sejm, po burzliwej debacie z udziałem opozycji, premier Beaty Szydło i minister rodziny, przyjął bez poprawek ustawę o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin - wprowadzającą m.in. zmiany w programie "Rodzina 500 plus". Posłowie opozycji krytykowali zarówno program, jak i proponowane do niego zmiany.

Zmiany w programie

Przyjęta w piątek ustawa jest wynikiem przeglądu systemów wsparcia rodzin przeprowadzonego przez resort rodziny. Wymóg jego przeprowadzenia wprowadziła ustawa o "500 plus". Rafalska przypomniała, że zgodnie z ustawą ocenę funkcjonowania programu "500 plus" rząd będzie przeprowadzał co roku, a przy tej okazji będą analizowane również inne systemy świadczeń, bo często są one ze sobą powiązane.

Minister podkreśliła, że nowa ustawa wprowadza zmiany w ustawach: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, o Karcie Dużej Rodziny.

- Ma przede wszystkim umożliwić redukcję niepożądanych zjawisk, które się pojawiły podczas pierwszego roku realizacji programu "500 plus", które nie mają charakteru masowego, ale jednak występowały, a więc np. dopasowywanie do dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko, niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie samotnego wychowywania dziecka, żeby przy ustalaniu dochodu nie brać pod uwagę zarobków partnera - mówiła Rafalska.

Składanie wniosków

Jak podkreśliła, bardzo ważne są zmiany dotyczące obsługi wniosków składanych w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Dotychczas zajmowały się tym urzędy marszałkowskie, po zmianach zadania te przejmą wojewodowie.

- To jest bardzo ważne i liczymy, że skróci to czas oczekiwania na wydawanie decyzji, co dziś trwa wiele miesięcy, liczę na szybszą, lepszą obsługę tych wniosków - powiedziała Rafalska.

Zwróciła uwagę, że kończy się okres zasiłkowy pierwszych przyznanych świadczeń i od 1 sierpnia będzie można już składać wnioski na nowy okres zasiłkowy, który rozpocznie się 1 października. Rodzice, którzy zrobią to w tym miesiącu mogą liczyć na to, że środki pieniężne trafią na ich konta już w październiku. Natomiast jeśli wniosek zostanie złożony miesiąc później, czyli we wrześniu, to jego wypłata nastąpi najpóźniej do 30 listopada 2017 roku.

Rafalska podkreśliła, że nowy termin dotyczy nie tylko świadczenia wychowawczego, lecz także świadczeń rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego. Zaznaczyła, że w tym roku internetowe i papierowe wnioski będą mogły być składane od 1 sierpnia, a od przyszłego roku przez internet będzie można składać wnioski o miesiąc wcześniej - od 1 lipca.

- To jest bardzo ważna dla wszystkich informacja, również dla samorządów, ponieważ trzeba będzie obsłużyć przyjęcie około czterech milionów wniosków, nie tylko o "500 plus", ale i o pozostałe świadczenia. Gminy będą musiały dobrze się przygotować do wzmożonej obsługi i sprawnie wydawać decyzje, żeby nie było przerw w wypłacie świadczeń - podkreśliła minister.

Autor: MS / Źródło: PAP