Najlepsze dane od pięciu lat. "To najbardziej oczekiwany efekt pracy rządu"

Z kraju

ShutterstockMinister Rafalska ocenia, że wzrost liczby urodzeń to efekt pracy rządu

Według najnowszych danych, w listopadzie 2016 r. urodziło się najwięcej dzieci od pięciu lat. - Wzrost urodzeń to najbardziej oczekiwany efekt pracy rządu, kluczowe jednak będą kolejne miesiące i odpowiedź na pytanie, czy ta tendencja się utrzyma - powiedziała Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Według ostatnio opublikowanych badań GUS, w listopadzie 2016 r. urodziło się 33 tys. dzieci, czyli o 5 tys. więcej niż w listopadzie 2015 r. (wzrost o 18 proc.). Od stycznia do listopada 2016 r. zanotowano narodziny 353,5 tys. dzieci.

Liczba urodzeń

- To najlepszy wynik od pięciu lat (...), urodziło się 353 tysięcy dzieci. Jeżeli dodamy jeszcze średnio 30-33 tys. urodzeń (w grudniu - red) to na koniec roku będziemy mieli lepszy rezultat niż to było prognozowane - oceniła minister Rafalska. Według danych GUS, w całym 2015 roku w Polsce przyszło na świat niewiele ponad 370 tys. dzieci. Minister powiedziała, że do tej pory cierpliwie czekała na dane dotyczące wzrostu liczby urodzeń w Polsce.

- A teraz niecierpliwie czekam na efekty i potwierdzenie kolejnych miesięcy. To jest taka pierwsza radość, ale kluczowe dla nas będą kolejne miesiące. Czy będzie to tendencja, która utrzyma się w perspektywie wielu miesięcy - powiedziała.

Rodzinny naród

Zdaniem Rafalskiej Polacy to rodzinny naród, który deklaruje chęć posiadania większej liczby dzieci.

- Więc być może nasz program 500 plus, stabilna sytuacja na rynku pracy, rosnące wynagrodzenia i perspektywy, stanowią wzrost poczucia bezpieczeństwa, nie tylko materialnego, wśród rodzin - stwierdziła. Jej zdaniem, na podwyższenie poczucia bezpieczeństwa może wpłynąć także program "Mieszkanie Plus".

- To wszystko może się składać na ten efekt (wzrostu liczby urodzeń). Plus wzrost gospodarczy, rosnąca konsumpcja i rosnące zadowolenie Polaków - wyliczała szefowa resortu pracy. Zapewniła, że rodziny nie muszą się obawiać, ponieważ jest zagwarantowana kontynuacja finansowania programu Rodzina 500 plus.

- Rynek pracy daje możliwości znalezienia dobrej pracy, lepiej płatnej. Liczymy na uruchomienie inwestycji zarówno ze środków krajowych, jak i funduszy unijnych, co nam zagwarantuje wzrost gospodarczy. Kolejne miejsca pracy, zwiększenie dochodu - mówiła Rafalska. Jak zaznaczyła, z informacji docierających do ministerstwa wynika, że coraz mniej młodych ludzi decyduje się na wyjazd za granicę.

- To znaczy, że ci młodzi ludzie zostaną tu i będą zakładać rodziny, będą pracować - podkreśliła szefowa resortu rodziny i pracy.

Zobacz: Minister Rafalska o podwyżkach zasiłków (Film z 19.01.2017)

Minister Rafalska o podwyżkach zasiłkówtvn24

Autor: azb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock