Rafalska zapewnia: nie wycofamy się z finansowania programu 500 plus

Z kraju

TVN24 BiSProgram Rodzina 500 plus. "Przez cały okres rządów PiS"

- Na całe, czteroletnie rządy PiS finansowanie programu jest zagwarantowane. Jeżeli będziemy rządzić kolejną kadencję, to na pewno z tego strategicznego programu się nie wycofamy. Będzie finansowany, nawet jeśli byśmy mieli zrezygnować z innych wydatków – mówiła w „Faktach po Faktach” w TVN24 Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej stwierdziła w programie "Fakty po Faktach" w TVN24, że prezes PiS Jarosław Kaczyński jest autorem pomysłu części polityki rodzinnej, w której znajduje się program Rodzina 500 plus. - Na pewno pogratuluje mi startu programu - mówiła Rafalska.

Bez stresu

Minister przyznała, że nie miała kłopotów ze snem przed startem programu. - Świetnie dziś spałam. Cały czas pracowaliśmy bardzo ciężko na to, żeby to się udało, więc nie było sensu zarywać nocy. Dlatego dziś spałam spokojnie - mówiła Rafalska. Gość TVN24 podkreśliła, że wraz ze startem programu Rodzina 500 plus PiS wywiązał się z obietnicy, którą złożył przed wyborami. - Niewielu w to wierzyło, że ten program wejdzie w życie i mówiło, że to taka "gruszka na wierzbie". Dziś PiS mówi, że pamięta o polskich rodzinach i docenia je, w szczególności te wielodzietne oraz że ich sytuacja jest dla nas bardzo ważna. Dziś spełniamy obowiązek wobec polskich rodzin. Finansujemy ten program, bo uważamy, że inwestycja w rodzinę i dzieci jest warta tych wyrzeczeń, które trzeba podjąć - dodała.

Za wcześnie na ocenę

Rafalska stwierdziła również, że niesprawiedliwe jest ocenianie programu Rodzina 500 plus już teraz. - Jest to przedwczesne. Należało pilnie wdrożyć długotrwały i kompleksowy program ponieważ wiele czasu, w sensie demograficznym, zostało bezpowrotnie stracone. Tę tendencję należało odwrócić - wyjaśniła Rafalska. Rafalska podkreśliła, że dzięki programowi Rodzina 500 plus poprawi się sytuacja materialna polskich rodzin. - Deklaracja rodzin, że część pieniędzy wydadzą na ubrania, a część na żywność jest dobra - mówiła Rafalska i dodała, że na trzecim miejscu rodzice wskazują, że wydadzą pieniądze na lepszą edukację, naukę języków. - To są niezwykle budujące i najlepsze informacje jakie mogłam słyszeć - dodała.

Pieniądze będą

Minister zapewniła, że program Rodzina 500 plus będzie obowiązywał w całym okresie rządów PiS. - Finansowanie programu będzie zabezpieczone. Jeżeli będziemy rządzić następną kadencję, to z programu, który jest strategiczny i długofalowy, na pewno z finansowania takiego programu się nie wycofamy. Zupełnie nie rozumiem, skąd bierze się tak duży niepokój o to, czy będzie zabezpieczone finansowanie w następnym roku. Odpowiadam: będzie - podkreśliła szefowa resortu.

- Mam słowo ministra finansów, który wie, że ten program będzie i musi być finansowany, nawet jeśli mielibyśmy rezygnować z innych wydatków - podkreśliła minister. Rafalska przyznała, że program Rodzina 500 plus jest kosztowny. - Mamy to poczucie odpowiedzialności. Mówimy wyraźnie: to wymaga wielu wyrzeczeń. Ale jest tak ważne. Jeżeli mówimy, że będzie wzrost narodzin o 287 tys., to znaczy, że wskaźnik dzietności wzrośnie nam do 1,6. Jestem przekonana, że ten wskaźnik bardziej się poprawi. Ale oczywiście musimy poczekać, bo to tak szybko się nie odbywa - dodała.

Emerytury w kolejce

Minister Rafalska zapowiedziała, że kolejnymi zadaniami, które przed nią stoją jest m.in. wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 złotych oraz obniżenie wieku emerytalnego. - Ręce będę miała pełne roboty. Już wiemy o tym, że wiek emerytalny obniżony będzie w 2017 roku. Dokładnie, w którym kwartale 2017 roku jeszcze nie mogę powiedzieć - mówiła Rafalska.

Cała rozmowa z Elżbietą Rafalską w programie "Fakty po Faktach"tvn24

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl,

Raporty: