Rafalska o zmianach w zakazie handlu w niedziele. "Nie zawahamy się"

Z kraju

Zakaz handlu w niedzielę. Paweł Blajer odpowiada na pytania tvn24bis
wideo 2/4

Jeśli pojawią się jakieś problemy, wynikające z ustawy ograniczającej handel w niedziele, to zostanie ona znowelizowana - poinformowała na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska.

- Jeżeli taka potrzeba wystąpi, to nie zawahamy się i będziemy nowelizować ustawę - powiedziała Rafalska.

- Póki co pracujemy z Państwową Inspekcją Pracy nad wspólnymi interpretacjami, przepisami. Praktyką w Polsce jest (...), że przepisy jeszcze nie weszły, a wszyscy już główkują, jak by te przepisy zręcznie obejść - dodała minister.

Handel w niedziele

Zgodnie z zapisami ustawy ograniczającej handel w niedziele, od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14. W ustawie przewidziano katalog włączeń obejmujący placówki, w których będzie można prowadzić handel w niedziele.

Plany sklepów

Do zmiany prawa i nowej rzeczywistości przygotowują się już sieci handlowe. Jak pod koniec stycznia informował tvn24bis.pl Rober Jacyno z oddziału NSZZ "Solidarność" 80 przy Jeronimo Martins Polska, sieć sklepów Biedronka rozważa zmianę czasu pracy w piątek, sobotę oraz poniedziałek. - Pracownicy z różnych sklepów informowali nas, że w piątek i sobotę czas pracy będzie przedłużony do godziny 23.45. W nocy z niedzieli na poniedziałek będą się musieli stawić piętnaście minut po północy - mówił pod koniec stycznia w rozmowie z tvn24bis.pl Rober Jacyno. Biedronka nie potwierdziła oficjalnie tych doniesień. Przyznała jedynie, że obecnie trwają "analizy" w związku z wprowadzeniem zakazu niedzielnego handlu. Na marcową zmianę przepisów, przede wszystkim w zakresie godzin pracy, przygotowują się też inne sieci - m.in.: Lidl, Carrefour czy Netto. WIĘCEJ NA TEMAT PRZYGOTOWAŃ SIECI DO ZAKAZU HANDLU W NIEDZIELE CZYTAJ TUTAJ

Autor: msz//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock