Z kraju

Rafalska o 500 plus: bierzemy pod uwagę zmianę kryterium dochodowego

Z kraju

Rafalska o 500 plus: bierzemy pod uwagę zmianę kryterium dochodowego
wideo 2/9

Ważne jest to, aby z powodu wzrostu minimalnego wynagrodzenia dwuosobowa rodzina nie straciła prawa do 500 plus - powiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jak dodała, resort bierze pod uwagę zmianę kryterium dochodowego w programie.

Minister Rafalska była pytana w radiowej Jedynce, "jakich zmian ze względu na inflację możemy w nowym roku oczekiwać, jeśli chodzi o naliczanie 500 plus". - Analizuję program świadczenia wychowawczego 500 plus, jesteśmy dopiero w trzecim okresie zasiłkowym - stwierdziła.

Dodała też, że dzisiaj inflacja jest prawdopodobnie "ciut niższa niż ta, która była prognozowana".

- Pamiętajmy, że w pierwszym roku obowiązywania 500 plus (2016 - red.) była deflacja, również w pierwszym roku obowiązywania przyznane świadczenie było w oparciu o dochód dwa lata wstecz - mówiła minister.

500 plus a płaca minimalna

W jej ocenie "szczególnie ważne jest to, aby z powodu wzrostu minimalnego wynagrodzenia, które w przyszłym roku wzrośnie (z 2100 do 2250 zł - red.), dwuosobowa rodzina nie straciła prawa do świadczenia wychowawczego".

Zdaniem Rafalskiej, to zagrożenie nie dotyczy najbliższego okresu zasiłkowego, jednak, jak podkreśliła, analizowane są w ministerstwie "wszystkie dane związane ze wzrostem cen, ze wzrostem wynagrodzeń, dostępem do świadczenia i bierzemy pod uwagę zmianę kryterium dochodowego".

- Do jakiego poziomu, jeszcze dzisiaj nie mogę tego powiedzieć - zaznaczyła.

500 plus dla najbogatszych

Rafalska odniosła się też do pomysłu ewentualnego ograniczenia wypłaty świadczenia dla najbogatszych. - My takie symulacje finansowe prowadziliśmy na etapie wprowadzania tego programu i przy ustaleniu takiego kryterium korzyści finansowe, czyli skala oszczędności, nie byłaby duża. W żaden sposób, w najmniejszym stopniu nie pozwoliłoby to na sfinansowanie świadczenia na każde dziecko - wyjaśniła.

W ramach programu Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego.

Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu do 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Raporty: